Eski bir Hint’li öğretisini şöyle diyordu; ‘’En büyük erdemlerden birisi bireyin kendi eski durumundan daha iyi olmak amacıyla sık sık çaba göstermesidir’’ der. Ve İslam filozoflarından Beyhaki ise ‘’İki günü eşit olan aldanmış, bugünü dününden kötü olan ise lanetlenmiştir.’’ der. İnsanın her şeyden önce kendini geliştirmesi, ruh sağlığına deva olmakla birlikte topluma da büyük sağlar. Pek çok amacı olan insanoğlunun en asli amacı kendisine geliştirmek olmalı. Pek bir fazlasımızın bildiği, kendini geliştirmek amacıyla yapılması gerekenlerden bulduğum 10 madde.

KENDİNİ GELİŞTİRMENİN 10 YOLU

1-Kitap Oku

KENDİNİ GELİŞTİRMENİN 10 YOLU
KENDİNİ GELİŞTİRMENİN 10 YOLU

Şöyle bir başlığı okuyunca herkesin ağzından dökülebilecek basit bir cümle aslında. Ancak bir oran orantı kurduğun zaman ‘’ne kadar çok kitap okursan kadar çok gelişime yaklaşırsın’’ bu oran orantıdan çıkan sonuçtur. Sanat, bilim kurgu, tarih yada edebiyat her şeyden biraz okumalı. Ama okumaya ayrılan vakti doğru yazarların katkı sağlayacak güzel kitaplarını okumak amacıyla seçici davranarak değerlendirmeli.

Kendini geliştirmek amacıyla hep aynı fikri savunan, içerikleri değil, değişik görüş ve inanç ve bakış açılarına kapı aralayan kitapları seçmeyi şiddetle tavsiye ederim. Tam aksini yapmanın insanlarda bir sabit fikirlilik ve kendisi gibi olmayana tahammül edememeyi oluşturduğunu ve yaratıcılığı dair insanın içini körelttiğini düşünüyorum. Kafanın yuvarlak tasarımı amacıyla düşünceler yer ve yön değiştirsin diye öyledir diye okumuştum ve hoşuma gitmişti. Başka açılardan bakma amacıyla değişik okumalar çok büyük tesiri. Hem de beynin ön lob gelişimi sağladığı için bilim adamları da kuvvetle tavsiye ediyorlar kitap okumayı. Ön lob gelişimi yaratıcılığı artırdığı gibi demans ve alzheimer türü hastalıkları veya rahatsızlıkları engelleyici bir özelliği de sahiptir.

Bizim Kitap Önerilerimiz için KÜTÜPHANEMİZ

2-Bir Yabancı Dil Öğren

Lise eğitiminin ilk senelerinde bir sohbet sırasında bir öğretmenin bana aynen şunu dedi; ‘’ Araştırmacısın, çalışkansın ama İngilizce bilmiyorsun, bu senin sırtında bir kambur ve hayatının gelişen senelerinde hangi kapıdan girersen gir bu kambur her kapıda içeri girmene engel olacak.’’ Eksik olmasın, bu tavsiyesi ile freelancer olarak büyük işler yaptım . Türkiye’de çoğu insan için lisan bilmek insanların kafasında acayip bir kalıp kalıp gelmiş; ‘’ Bu saatten sonra İngilizce ne işime yarayacak? , bu yaştan sonra İngilizce öğrenemem’’ Hiç alakası bile yok. Bir kaç sene öncesinde ingilizce öğrenmeye başlayan bir arkadaşım 33 yaşında ve şu an gayet iyi bir seviyede. Aynen şunu dedi ’’ Hayatta neyi yapamazsın deseler kesintisiz İngilizce derdim, ne saçmaymış’’. Kendine yeni donanımlar kazandırıp özgürlük amacıyla, bambaşka kapılar girmek, fırsatlar yakalamak amacıyla en az bir yabancı lisanı iyi derecede öğrenin.

3-Bir Hobi Edinin

Bir süre ülkemizi çok fazla izledim ve analiz ettim. Bizim insanımızda çok nadir olarak gördüğüm konulardan birisi hobi sahibi olmak. Avrupa ülkelerinde hobi kavramının iyice oturduğunu düşünüyorum. Bizim ülkemizde ise bu kültür pek yerleşmemiş. Kavram da oturmamış.

Örneğin; müzik dinlemek hobi değildir ama iyi bir müzik arşivi oluşturmak hobidir, kitap okumak hobi değildir ama belirli konulu kitapları biriktirmek hobidir, sinemaya gitmek hobi değildir ama güzel bir film koleksiyonu(listesi) oluşturmak hobidir. Daha özel şeyler bulmalı ve en az bir hobi edinmelisin. Benim hobim blog yazmak ve bisiklete binmek, beynimi boşaltmama yardımcı oluyor. Hobiler bizi yalnızlıkla kafaya çıkan, doyumlu ve yaratıcı insanlar yapıyor.
Bu yüzden hobi sahibi olmak önemlidir. Kendinizi geliştirmenin en önemli adımlarından birisidir. Böylelikle özgüveninizde artar.


4-Korkularından Kurtul

Bu yazıyı okuyan herkesin kesinlikle bir veya birtakım korkuları vardır. Korku da başka bütün duygularımız kadar bize ait ve normal bir duygudur. Korku duymayan insanda zaten bir sıkıntı vardır. Ama Bizi özgürlükten alıkoyan, fazlası kendi illüzyonlarımız olan korkulardan kurtulmak, farkına varmak son derece rahatlatıcıdır. Çoğu vakit korku tepkisini verdiğimiz zaman korkuyu açıklamakta güçlük çekebiliriz, zira bizi korkutan ,nesne ya da durumun kendisinden çok onunla alakalı beynimize yerleştirdiğimiz fikirlerdir. Bu fikirler; anne baba ya da başka şahıslardan edinilen fikirler olabileceği gibi, işlemiş deneyimlerimiz olabilir. Sonra korkuyla geride bıraktığımız senelere hayıflandım ama bir korkunun üstesinden gelmek bireysel gelişim amacıyla tatmin edici bir deneyim.


5-Yeteneklerini Geliştir

Müzik yapmak, sahne sanatları, matematik, her insanın bir şeylere yeteneği vardır. Siz de ‘’ Vaktinde ailem üstünde dursaydı, eğitim aldırtsaydı ben şimdi çok iyi bir ………………… olurdum’’ deyip sorumluluğu başkalarına atanlardan mısınız? İngilizlerin güzel bir sözü var ‘’ beter late than never’’ yani geç olması hiç olmamasından iyidir. Yeteneğiniz varsa en geç yarın harekete geç. Kendini geliştirmek için mutlaka yeteneklerini keşfet ve geliştir.

6-Erken Kalkın

Yapılan araştırmaların erken uyanmanın depresyonu yenmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Vücut hormonlarını düzenlediği gibi kilonun korunmasında da etkilidir. Erken saatteki güneş ışığı mevsimsel duygulanım bozukluğuna karşı iyi gelir. Stresin düzeyini azaltır ve günü daha iyi değerlendirilmesini sağlar. Yaşanan gündüz vakti uzayacağı için daha fazla iş yapma isteğine sahip olunacaktır. Araştırmalar Ort. 7 saat uykunun insan gelişimi için en ideal uyku saati olduğunu ortaya koymuştur, bu saat sporcular için artış gösterebilmektedir.


7-Spor yapın

Evet klişe bir tavsiye ama seratonin ve endorfine doymanın yegane yolu. Çok uzun olmayan bir süre içerisinde vücudunda bir değişimi hissetmenin hissi harika bir şey. Aynı zamanda 2-3 ay içerisinde bedende hissedilen değişim insanı motive eder. Hem de spor gerçekleştirme amacıyla kesinlikle kilo sorunu olması gerekliliğini düşünen, spor yapan fit insanlara “Senin ne ihtiyacın var?” diye soran zihniyete de şu şekilde seslenmek isterim ‘’ Spor, hem bedeni hem de ruhu güzelleştirir. Ruh güzelleşince hayat da güzelleşir. Bir de bunun sohbet ortamında “Göbek erkek adamın balkonudur” gibi saçma ve seni aşağıda tutarak aynı statüde tutmaya çalışan insanlardan ayıran en güzel eylemlerden biri.

Değişim ve Gelişim Süreci

8-Konfor Alanınızı Terk Edin

Konfor kısmı kişinin kendisini güvende ve rahat hissettiği, hayatının büyük bir kısmını içerisinde sürdürdüğü görünmez alandır. Özellikle az çaba ve riskle belli bir rutinin yakalanması durumu de denilebilir. Konfor kısmı bireyin evi, ailesi, dost bölgeyi, okulu, iş yeri, mesleği, dini, yaşadığı şehri, hep aynı tarz muhabbetleri vs olabilir. Konfor kısmı çok rahat ve güvenilir hisli bir bölge sağlasa da, içerisinden ara sıra da olsa çıkılıp değişik alanlar keşfedilmezse, uzun vadede tekdüzelik, sıkıntı, gerileme ve performans düşüklüğü getiriyor. Konfor kısmının dışında ise öğrenme kısmı var. Yeni şeyler fakat insan kendi konfor kısmı dışına çıktığında ve kendini zorladığında öğrenilir.


9-Geri Bildirim (Feedback)

Fikirlerine güvendiğiniz objektif şahıslardan kendiniz ile alakalı geri bildirim alın. Bu, hem iş hayatında hem özel hayatta son derece besleyicidir. Hayatım da vaktince bana en çok katkısı olan şey duymak istemediğim ama doğru olan şeyleri ifade eden insanlar oldu. O an hoşunuza gitmese de kısa bir süre içerisinde sağlıklı düşünüp değerlendiğimde dostun acı ama doğru tenkitleri son derece yararlı olur.


10-Kör noktalarınızı tanımlayın

Araç kullanırken kör nokta nasıl bir kabus ise, kaza yapmaya sebebiyet verirse şahsi kör noktalarda aynı özelliğe sahiptir. Sabit fikirlilik, aşırı inat, abartılı hırs, kıskançlık, ödleklik, narsisizm, bağnazlık gibi yüzlercesi söylenip sayılabilir. Kendini fark eden hayatı fark eder. Kendinizi keşfedin ve tedbirli olun.’’ Benim kör noktam yok galiba’’ diyorsanız kendiniz kör olmuşsunuz demektir.