Merhaba millet, ben Mr Deer. Bu yazımızda sizlerle Kadın- Erkek (flört) ilişkilerinde sıkça sorulan friendzone olayını ele alırken, en belirin türlerinden biri olan ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromunu da irdeleyip çözümleyeceğiz. Genelde İlgi budalası kız ve Uydu erkek olayı ne kadar friendzone konusuna eş görünse bile, friendzone çok daha geniş bir konudur.  Her üç terimi de ayrı ayrı inceleyip, bu sorunlardan kurtulmanın yollarını veya hiç bu olayları yaşamamak için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Özellikle friendzone olayı ne kadar erkeklere özel bir sorunmuş gibi algılansa da bu sorunları kadınlarda yaşamaktadır. Bu yazıda ne kadar da sadece erkeklere tavsiyeler veriyormuşum gibi algılansa bile kadınların da kendilerine pay çıkarabileceklerini düşünüyorum.

Friendzone Olayının Kadın- Erkek İlişkilerindeki Yeri

İlgi budalası kız ve uydu erkek sendromunu incelemeden önce olayı daha kolay derinleştirebilmek adına friendzone kavramını da incelemeliyiz. Friendzone kelimesi İngilizce kökenli bir kelime olmasına karşın toplumumuzda sıkça bu haliyle kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı arkadaşlık bölgesidir ve bu bölgede cinsel duygulara yer yoktur. Genelde filmlerde esas oğlanımız kız kankasına karşı duygusal veya cinsel birtakım hisler besler ve bunu kız kankasına söylemesi karşılığında ‘sen çok iyi bir insansın ama ben seni arkadaş olarak görüyorum’ cevabını alır. Friendzone bölgesine düşen veya çıkmaya çalışanın çoğunlukla erkekler olduğu tasvir edilse de, kızların da bu duruma düştüğünü hem saha çalışmalarımda hem de genel çevremde sıkça gözlemledim. Friendzone olayında sıkça duyduğumuz  ‘sen çok iyi bir insansın ama ben seni arkadaş olarak görüyorum’ cümlesi ‘ben seni üremeye değer ya da uzun vadeli cinsel bir birliktelik için aday görmüyorum’ cümlesinin kibarlaştırılmış halidir ve amaç karşıdaki insanın onurunu kırmamaktır. Başka bir tasvirî olamaz çünkü duygular cinseldir. (Küçük bir dipnot ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromunda durum bu kadar net ifade edilmeyebilir, nedenini birazdan açıklayacağım.) Genelde niyetini başta belirtemeyen utangaç insanlar bu friendzone durumunda kendilerini sıklıkla bulurlar.

Ne kadar da arkadaşlığın ilk zamanlarında herhangi cinsel bir şey hissedilmeyip zamanla da hissedilebilir sanılsa da çok nadir durumların dışında bu söylem safsatadır. Çoğunlukla insanlar karşı cinsten bir yakın arkadaş seçerken; çekici bulma ihtimallerinin bulunduğu insanları seçerler, bunun en bariz nedeni toplumun bizi tanımlarken yakınımızdaki insanları da hesaba katmalarıdır. Nadir durumlar da iki taraf da kendilerini friendzoneda olduğunu düşünür ama aslında birbirlerine duygusal ve cinsel bir şeyler hissederler; iki tarafında utangaçlığı yaşanılabilecek olayların yaşanmasını engeller. Friendzone olayı gördüğünüz gibi kapsamlı ve değişkenlidir; belki ilerleyen haftalarda diğer değişkenlerini de ele alırız ama bu yazının konusu ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromu. 

İlgi Budalası Kız ve Uydu Erkek Sendromu

Friendzone (Arkadaş bölgesi) olayını açıkladığımıza göre en belirgin türlerinden biri olan ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromunu ele alabiliriz. İlgi budalası kız ve uydu erkek sendromunda erkeğin durumu net değildir, en azından erkeğin gözünde. İlgi budalası kızımız erkeğe karışık sinyaller verir. Bazı zamanlar erkeği arzuluyormuş gibi görünürken, bazı zamanlar cinsiyetsiz bir arkadaş (friendzone) gibi davranır. Bunun en bariz nedeni erkeğe cinsellik sunmadan, ilgi almaya çalışırken erkeğin umudunu kaybedip friendzonedan gitmesini engellemektir. Erkeklerin cinselliği yüksek oranda fiziksel iken, kızların cinselliği yüksek oranda duygusaldır ve ilgi ile beslenirler; adeta orgazm kaynağıdır. Maskülen bir erkek cinsellik olmadan ilgi vermeyeceği ya da gereğinde fazla vermeyeceği için ilgi budalası kızlar bu bitmek tükenmek bilmeyen ilgi açlıklarını karşılayacak bir kaynağa ihtiyaçları vardır; burada sahaya friendzone yıldızları uydu erkekler girer.

Uydu erkek terimi tam anlamı ile gezegenlerden örnek alınmıştır, Ay ile Dünya’yı düşünün; Ay’ın konumunu Dünya’nın çekim gücü belirler ve geceleri Ay; ışığı ile Dünya’yı aydınlatır. Aynı Dünya ile Ay arasındaki ilişki gibidir, ilgi budalası kız ve uydu erkek arasındaki ilişki. İlgi budalası kız ne erkeğin gitmesine, ne de kendisine çok fazla yaklaşmasına izin verir. Çoğu zaman ilgi sadece güzel sözler ve sarılma değil, para ya da değerli hediyeler de olabilir. Bazı durumlarda ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromuna, vazgeçilemez kadın sendromu da eşlik edeceği gibi yani erkek sadece özel bir kız için böyle uğraşırken; bazı durumlarda bu uydu erkeklik direkt diğer bir friendzone yıldızı Meriçliğe de yol açıp tüm kızların soytarısı haline de gelebilir bu erkekler. İlgi budalası kadınları görmek için biraz etrafımıza bakmamız yeterli olacaktır, onları sosyal medyada, iş yerinde, sokakta, sınıfta her yerde görebilirsiniz. Bu tarz kızlar ilgi alabilmek için yapamayacakları şey yoktur. Sosyal medyada, dekolteli kıyafetlerinin içinde dudak büzüp seksi fotoğraflar paylaşmak gibi kendi hallerinde uydu erkeklerden ilgi aramaktan tutun da, açlıktan ölmek üzere olan Afrikalı çocukların veya sokaktaki hayvanların acı dolu resimlerini sırf etkileşimleri artsın diye paylaşabilirler ama emin olun ne aç insanlar umurlarındadır ne de sokak hayvanları; sürekli Petshop(evcil hayvan mağazası)ları kötülerler ama kendileri en pahalı cins hayvanları evlerinde beslerler. Belki bu yazdıklarım geri kafalılık ya da kızların şeytani olduklarının bir kanıtı gibi görünebilir ama gözden kaçırdığımız bir şey var: bunların hepsi hayatta kalmak ve üremek için bir evrimsel psikoloji stratejisidir. 

İlgi Budalası Kızların; Akıl Almaz Uydu Erkek Stratejisi

Öncelikle, yukarıda ilgi budalası kızların, uydu erkekleri cinsellik olmadan friendzoneda tutup, sınırsız ilgi ve kaynak (para, besin, hediye, beleş taksi) bankası olarak kullandıklarını söylemiştik. Şimdi biraz daha derine ineceğiz, olayın evrimsel psikolojik boyutuna.. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bizler ne kadar farkında olmasak da yaptığımız her türlü eylemi hayatta kalmak ve üremek için yapıyoruz. İki kişilik bir ilişkinin de, koskoca bir toplumun bir arada olmasının da temel nedeni budur. Ne kadar sosyal olarak ya da eş konusunda yalnız kalmaktan korkuyor olsak da, temelde üreyememekten ve genlerimizi gelecek nesillere aktaramamaktan korkarız. Her insanın eş seçiminde temel isteği: birlikte en iyi üreme başarısına sahip olabileceği insanı elde etmektir. Peki aynı özelliklere sahip iki karşı cins insan arasında eş seçimi yaparken neyi göz önünde bulundurur bilinçaltımız? Talep.. Hangisi hemcinsleri tarafından daha fazla potansiyel eş olarak gözüküyorsa yani hangisine talep fazla ise onu seçer bilinçaltımız. Bu talep konusuna itiraz olacak arkadaşlar klasik ve işe yararlılığı tartışılır ilişkilerde kurmaca kıskandırma taktiğini hatırlayabilirler zira yerli dizi ve filmlerde birçok kez önümüze sürüldü.

İlgi budalası kızlar friendzonelarında toplayabildiği uydu erkekler sayesinde sadece erkekler tarafından seçilebilirliğini artırmakla kalmaz aynı zamanda da hemcinslerinin arasındaki rekabette öne geçmiş olurlar. Bu rekabet olayını kısaca şöyle anlatabilirim, kadınlar ulaşabilecekleri en değerli/güçlü erkekle birlikte olmak isterler ve onlara gelen talep sayısı artıkça otomatikman seçebileceği güçlü erkek sayıda değişir. Bu seçim eş seçimidir. Kadınların kendileri arasındaki rekabet yüzünden birbirlerine özellikle güzellik konusunda net bir yardım da bulunmazlar çünkü bir kadın ne kadar güzel olursa o kadar fazla seçilebilir. Bu yüzdendir ki kadın kuaförlerinde erkekler çalışır, unutmayın ki hiçbir kadın diğer bir kadının kendinden daha güzel olmasını istemez. Friendzonedaki uydu erkekler tam bu dürüstlük noktasında büyük bir öneme sahipler, bir kız ‘saçım bugün nasıl olmuş’ sorusunun cevabını kız arkadaşından ziyade uydu erkeğinden aldığında daha net bir cevap alabilir; en azından güzel (doğurgan) görünüp görünmediği konusunda. Bazı durumda bu ilgi budalası kızlar bir birbirlerinin friendzonelarındaki uydu erkeklerini kendi yörüngelerine almaya çalışabilirler. Ama unutmayın her kızın kafasında bu stratejiler az da olsa vardır, fazlası olunca ilgi budalası deniyor. Bunlar tamamen doğamızla alakalıdır ve bunları okumak bazı erkeklere ağır gelebilir, üzgünüm dostlarım hayat acıtır ama sonra kabulleniyorsun ve hayat bayağı bir eğlenceli hal alıyor 😀

Uydu Erkeğin Sebepleri ve Kurtuluşu

Genel olarak friendzone ile en belirgin türlerinden olan ilgi budalası kız ve uydu erkek sendromunu tanımladığımıza göre artık uydu erkekleri biraz daha yakından inceleyebiliriz. Uydu erkekler birçok farklı şekilde karşımıza çıksa da yani; hem bir kıza saplantılı olma veya her kıza sinsi bir çakal (meriç) gibi arkadaşça yaklaşıp onların duygusal olarak en savunmasız anlarını bekleyebilirler. Her halükarda uydu erkeklerin en büyük problemleri muhtaçlıktır. Kendilerinin ve potansiyellerinin farkında olmadıkları için; özgüvensiz bir şekilde kıza yaklaşırlar ve kendilerini kendi elleri ile friendzone sokarlar. Çekicilik ilk izlenimle ortaya çıkar, zamanla bağlanılır.

Genelde erkeklerin yaptığı en büyük hata kadınlardan tavsiye alarak bir kadına yürümeye çalışmaktır. Bir kadına, kadınlara nasıl yaklaşılmalı diye sorarsanız alacağınız cevap aşağı yukarı; takım elbiseni giyin, elinde çiçekle git ve o kadına çıkma teklifi edip ilk buluşmada onun seçeceği lüks bir lokantaya yemeğe götür, yani ortaya aşırı ilgini ve kaynaklarını koy.. İşte bu yapıldığında kadın otomatikman karşısındaki erkeğin aşırı muhtaçlık içinde olduğunu düşünür ve yüksek ihtimal direk friendzoneda uydu erkek pozisyonuna sokar. Ha bir de kadını sürekli olumla, her dediğine hak ver, aşırı saygı duy da derler; ama kendin gibi de ol derler, kadınların tavsiyelerindeki tezatlık burada da ortaya çıkıyor, hem kendin ol deniyor hem de kendi fikrini savunma veya kadınla zıtlaşma diyor. Olması gereken bunların tam tersidir. Kendine güvenen ve muhtaç olmayan (maskulen) bir erkek, zamanını ve kaynaklarını gereğinden fazla ortaya dökmez. Eğer bir kadın ile sohbet ettikten sonra tekrar görüşmek isterse, hiç çekinmeden (reddedilme riskini göze alarak) açık bir şekilde bunu ifade eder ve eğer kadın bu teklifini reddederse gereksiz bir üzüntü hissetmez. Zaten bir erkek bir kadına ‘bir ara kahve içelim’ gibi bir basit bir cümle kurduğunda da kadın erkeğin ilgisini kolayca fark eder. Kadınlara nasıl yaklaşılır ve nasıl bir yere davet edilebilir hakkında ilerleyen haftalarda detaylı birer yazı yazılabilir belki konudan çok uzaklaşmadan devam edelim.

Şimdi gelelim kendisini ilgi budalası bir kızın, uydu erkeği pozisyonunda bulan veya niyetini belli ettiği halde  friendzoneda kalan dostlarımız ne yapmalı? Friendzoneda sıkışıp kalmış erkek (veya kadın) en kısa sürede bu karşılıksız duyguları beslediği insanı hayatından çıkarmalı çünkü arkadaş olarak girdiğin ilişkide sevgili olarak çıkamazsın, çıksan da kâr dan çok zarar edersin, zira bunu başardığını söyleyen erkeklerin aşırı efor sarf etmesi yüzünden ilişki içerisindeki konumu, kadının ayak paspasından farksız olmadıklarını bir hayli gördüm. Peki bu ilgi budalası kız, uydu erkeğini kaybetmemek için sürekli erkeğe ulaşmaya çalışırsa: bu durumda erkek, ilgi budalası kız ile aralarındaki olası her türlü iletişim yollarını (instagram, twitter, whatsapp, sms vs..) engelleyecek ve çok mecbur değilse aynı ortama girmeyecektir. Oldu ki bu ilgi budalası kız ile okul veya iş yeri aynı ve mecburen yan yana gelinmesi gerekiyorsa; işte burada yapılabilecek şey sohbetten kaçmaya çalışarak gergin gözükmek yerine sanki aralarında hiçbir şey yaşanmamış gibi davranılmasıdır ki; insanların gözünde koca bir bebek gibi gözükmesin erkek. Erkek zihninde kızı, ortamdaki en az samimi olduğu insanlarla aynı yere koyarsa daha rahat görmezden gelebilir. Zaten bu konuları takip eden birisi kolayca çekip gidemeyeceği ortamlardan ( iş, eğitim vs. ) birisi ile herhangi bir cinsel yakınlığa girmemesi gerektiğini bilir. Unutulmaması gereken en önemli şey: hiçbir insan vazgeçilmez değildir, zihnimizde yer kaplamalarına biz izin veririz.