Merhaba millet ben Mr Deer, evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberine hoş geldiniz. Geçtiğimiz günlerde korona (covid-19) salgını nedeni ile kısıtlamalar yeniden başladı ve bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Evde geçirdiğimiz bugünlerde kendimizi kapana kısılmış, çok daha fazla stresli ve yalnız hissedebiliyoruz, bu duygu yoğunluğunda iş yapmak bir hayli zor hale gelebiliyor. Sosyal medyada sürekli salgın haberleri, komplo teorisyenlerini görmemiz; beynimizi normalden çok daha fazla ölümü, yalnızlığı ve geleceğimizi sorgulamaya teşvik ediyor.

Beynimiz bu düşüncelerden kaçmak için de sürekli bir dopamin arayışı içerisinde; sosyal medya uygulamalarına, video oyunlarına, şekerli ve yağlı besinlere, amaçsız internet alışverişlerine, cinsellik barındıran içeriklere bizleri adeta bir zombi gibi saldırmaya teşvik ediyor. Tüm bunlar olurken kendimizi geliştirme ve keşfetme noktasında bahane üretmemizde bir o kadar kolaylaşıyor: ‘ev kalabalık, okul kapalı, sevgilim uzakta, cinsel hayatım bitti, arkadaşlarımı özlüyorum’. Aslında bir çoğumuzun kaçırdığı şey kendimizi geliştirmek ve keşfetmek için bolca vaktimiz var. Sadece nereden başlayacağımızı ve nasıl ilerleyeceğimizi bilmiyoruz. Bu yazıda evde kendini geliştirme ve keşfetme yöntemlerini öğrenirken; odağını nasıl kontrol edebileceğin hakkında tüyolar bulacaksın.

Kendini Geliştirme ve Planlama

EVDE KENDİNİ GELİŞTİRME VE KEŞFETME REHBERİ
EVDE KENDİNİ GELİŞTİRME VE KEŞFETME REHBERİ

Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinin ilk adımı: Sorgulama ve amaç belirleme. Sorgulamanın yapılması için öncelikle not alabileceğimizi bir ortamı kurmamız gerekiyor. Eğer bu not alma kısmını atlarsak ve sorgulama kısmında elde ettiğimiz sonuçları zihnimizde tutmaya çalışırsak; bu noktada hem beynimize karmaşık bir iş daha yüklemiş oluruz hem de iş yapmak istediğimizde tekrar tekrar hatırlamaya çalışarak zaman kaybedebiliriz. Not alma ön hazırlığı tamam ise sorgulama cümlelerine geçebiliriz:

Kendimize sormamız gereken sorular: Kimiz? Ve Ne olmak istiyoruz? Örneğin Endüstri mühendisi, Mimar, Psikiyatrist, Öğretmen olmak istiyorum gibi mesleki şeyler olabilir. Mesleki olmasada kendimizi geliştirmek için istediğimiz şeyleri de yazabiliriz. Örneğin daha sağlıklı, sportif bir fiziğe sahip, yabancı dil bilen, genel kültürü yüksek birisi, iletişim yetenekleri gelişmiş, beden dilini etkili kullanabilen birisi olmak istiyorum gibi şeylerde not alınabilir. Bunların yanı sıra İllüzyon sanatı, Ahşap oymacılığı, resim sanatı, Müzik aletleri gibi ilgi duyduğumuz hobilerde kendini ilerletmiş biri olmakta olabilir. Bunları birer amaç olarak kağıda (fiziksel ya da dijital olabilir) yazıyoruz.

Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinin diğer bir basamağı: Araştırma ve analiz. Bu kısımda, belirlediğimiz amaçlarda yetkin ve başarılı olmak için ihtiyaç duyabileceğimiz şeyleri araştırmamız gerekiyor. Örneğin kendini geliştirmiş bir Endüstri mühendisinin ofis yazılımlarını (programlarını) bilemesi gerekirken, aynı şekilde kendini geliştirmiş bir Mimarın 3d max ve Autocad gibi çizim yazılımlarına hâkim olması gerekmekte ve diğer mesleklerinde kendine özgü bazı becerilere ihtiyacı vardır. Bunları araştırıp kendimizde eksik olanları analiz edip, bize gerecek olan becerileri öğreneceğim diye hedefleri not alabiliriz. Hobi edinme noktasında ihtiyacımız olabilecek online kursların ve başlangıç seviyesinde ihtiyacımız olacak nesnelerin araştırmasını yaptıktan sonra başlangıç adımları için gereken hedefleri not olabiliriz. Özellikle illüzyon sanatı ile uğraşmak isteyen dostlarıma, illüzyon sanatı ile ilgilenen biri olarak başlangıçta özel malzemeler satın almaları yerine evdeki basit nesnelerle başlamalarını tavsiye ederim. Başlangıçta 100 liralık bir deste yerine 10 liralık bir deste de işlerini görecektir.  

Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinin sıradaki basamağı: Programlama. Bu kısım da sorgulama sonrası gereken araştırma ve analiz sonucunda belirlenen hedefleri bir düzen içerisinde programını çıkarıyoruz. Dikkat etmemiz gereken en önemli konu kendimize karşı merhametli olmaktır. Her insanın beceri ve ilgi alanları farklıdır, bu bağlamda önümüze koyduğumuz günlük hedeflerin süreleri kişiden kişiye değişebilir.

Örneğin daha önce hiç spor yapmamış bir insan, ilk başta 2 saatlik bir full body programını vücudu ve beyni kaldıramayabilir. Bu kitap okumak veya eğitim videosu izlerken de böyledir. İlk başta ufak ufak adımlarla başlayarak kendimizi alıştırmalıyız. Biliyorum birçoğumuz bir anda başlamak ve çok daha fazla yol katetmek istiyoruz ama hız her zaman başarı getirmez. Ufak ve kontrollü adımlar olası yıkımları önler ve enerjimizi doğru kullanmamıza yardımcı olur. Her insanın belirli bir iş konusunda kapasitesi farklılık gösterir ve kapasite zamanla gelişebilir, önemli olan sabırlı olmak ve adım atmaktan vazgeçememektir. Yazdığımız amaç ve hedeflerimizi sürekli gözümüzün önünde olabilecekleri bir yere koymakta bizleri daha fazla istekli hale getirebilir. 

Deneyimlerle Kendini Keşfet

Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinin, amaç ve hedeflerimi belirleme kısmın da yazdığımız şeyleri artıramaz mıyız? Şu ana kadar daha önceden farkında olduğumuz ve istediğimiz şeyler üzerinden kendini geliştirme için bir yol çizdik. Peki bu evde geçirdiğimiz süre zarfında farkında olmadığımız potansiyel yetenek ve becerilerimizi keşfetmek ve bunlarda da kendini geliştirmek için nasıl bir yol izleyebiliriz?

Farkında olmadığımız potansiyellerimizi ve yeteneklerimizi keşfetme noktasında uygulayabileceğimiz en iyi yöntem: ön yargılarımızı bir kenara bırakıp farklı şeyleri ‘denemektir’. İnsanların genel olarak kendini geliştirmek için yaptığı ve bizim daha önce denemediğimiz ya da az denediğimiz şeyleri deneyimleyerek farkında olmadığımız potansiyellerimizi keşfedebiliriz. Örneğin sadece dram filmi izleyen birisi, bir kere de komedi veya macera filmi izleyebilir ya da sürekli psikoloji kitapları okuyan birisi, tarih kitabı okumayı deneyebilir.

Body bulding sporu ile ilgilenen birisi evde calisthenics veya yoga hareketleriyle kendini geliştirmeyi deneyebilir. Stresten arınmak için doğa yürüyüşü yapmayı tercin eden birisi evde meditasyon ile rahatlamayı deneyebilir. Daha önce hiç blog yazmadıysanız veya kamera karşısında bir şeyler anlatmaya çalışmadıysanız; bunları da deneyebilirsiniz. Bunların yanı sıra farklı kültürleri öğrenmek için belgesel izlemek veya radyo tiyatrosu gibi podcastleri dinlemekte farklı yönlerimizi keşfetme noktasında bizlere yardımcı olacaktır. Bu farkında olmadığımız potansiyellerimizi keşfetme ve kendini geliştirme noktasında benim neler yaptığımı merak eden dostlarım için birkaç örnek ekleyebilirim. Ben bundan yaklaşık dört sene öncesinde yoganın efemine bir spor olduğunu düşünürdüm ama sonra bir gün gereksiz kilolarım yüzünden oluşan bel ağrılarım için esneme hareketleri denemeye karar verdim.

Yoga ile ağrılarım azalırken iki buçuk ay gibi kısa bir sürede yirmi beş kilo vererek sağlıklı bir fiziğe de sahip oldum. Kitaplar konusunda da bir dönüm noktam var. Yaklaşık altı-yedi ay öncesine kadar roman okumayı sevmeyen bir insandım genelde kişisel gelişim veya bilim içerikli kitaplar okurdum. Özellikle kişisel gelişim kitapların dan sıkıldığım bir süreçte (yaklaşık altı-yedi ay öncesi) bu insanların çok sevdiği roman kategorisini denemeye karar verdim. Çevremde ki roman okumayı seven ve satışını yapan arkadaşlarıma bu kararımdan söz ettim, bana önerilerde bulunmalarını istedim. İlk başlarda sıkılmamak ve belli bir sürede daha fazla hedefi tamamlayabilmek için maksimum 120-130 sayfalık kitapları tercih ettim; şu anda her ay ortalama dört-beş adet yeni roman ekliyorum kitaplığıma. YouTube için videolar çekmeye başlamaya çalışmak ve ilk blog yazılarımı yayınlamaya başlamam da kendi potansiyellerimi fark etmem konusunda bana yardımcı oldu .

Odağı Kontrol Etme ve Engelleri Kaldırma      

Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberini inceledik ve önümüze hedefler koyduk; peki odağımızı nasıl kontrol edeceğiz? Burada yapmamız gereken en önemli konu önümüze koyduğumuz hedefleri tamamlamaya çalışırken bize engel olabilecek her şeyi ortadan kaldırmalıyız. Özelikle nisan aylarında sokağa çıkma yasakları ilk başladığı zamanlarda bazı kızlar, sosyal medya uygulamalarında erkeklerde arzu uyandıracak fotoğrafların sayısını arttırdı. Bunun nedeni, sokağa çıkamayan ilgi budalası kızlar alıştıkları ilgiyi karşılayacak uydu erkeklere ihtiyaçları vardı. Evde olduğumuz sürecekte yaşadığımız duygusal sıkıntılarla birlikte bu fotoğraflar bizleri daha fazla cinsellik düşünmeye itebilir ve porno sitelerinde dopamin arayışı içerisinde gezinirken gereğinden fazla mastürbasyon yapmamıza neden olabilir. Ya da sanki evde çok keyifli vakit geçiriyormuş gibi gözükün yalan hatıra fotoğrafları görmek bizleri daha fazla yalnızlığı düşünmeye itebilir; emin olun kimse sürekli evde olmak istemez.

(bkz. İlgi Budalası Kız)

Gördüğünüz gibi sosyal medya uygulamaları evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberin de önümüze koyduğumuz hedefleri tamamlama noktasında yardımcı olmayacaktır. Sosyal medya uygulamalarını telefondan silmek, en azından İnstagram ‘ı silmek bizlere odağımızı kontrol etme noktasında yardımcı olacaktır. Telefonumuzun aranma sesini açıp, diğer tüm bildirim seslerini kapattıktan sonra uzağımıza koymamızda yine bize yardımcı olacaktır. Günde bir iki saati geçmeyecek şekilde arkadaşlarımızla telefonla konuşmak sosyal enerjimizi azami seviyede tutmamıza yardımcı olacaktır ama fazlası telefonla bir arada olduğumuz süreyi artıracağı için pak faydalı olmayacaktır. Telefondan uzak kalmamız özellikle bu sıkıntı içerisinde olduğumuz süreçte özel hazırlanmış göz alıcı reklamlar yüzünden ihtiyacımız olmayan ürünleri almamızı da engelleyecektir.

(bkz. Sosyal Enerji Nedir?)

Yeni şeyler sipariş etmek dopamin salgılar ve beyin bunu ister, reklam dünyası da bu süreci iyi değerlendirmek için elinden geleni yapıyor. Bunların yanı sıra bilgisayar oyunları da vaktimizi doğru değerlendirmemizi engelleyecektir. Beyin, vücuttaki stres hormonu attıkça artan dopamin arayışının da arttıracağından dolayı kendisini video oyunları ile uyuşturmaya çalışacaktır. Eğer bilgisayar oyunlarından ciddi gelirler elde etmiyorsanız ve günde bir iki saat den fazla vaktinizi alıyorlarsa silmenizi tavsiye ederim.

Bu vermiş olduğum örnekler gibi evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberi doğrultusunda ortaya koyduğumuz hedefleri tamamlamamıza engel olabilecek her türlü şeyi hayatınızdan çıkarma noktasında cesur olmalısınız. Çalışma ve yaşam alanımızı düzenli ve temiz tutmakta odağımızı koruma noktasında faydalı olacaktır. Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinin sonu geldik, umarım bu süreçte kendinizi geliştirme ve keşfetme noktasında sizlere faydası olur bu bilgilerin. Evde kendini geliştirme ve keşfetme rehberinden sonra önünüze koyduğunuz amaç ve hedeflerinizi yorumlar kısmında benimle ve diğer okurlarla paylaşmayı unutmayın! Bir başka yazıda görüşene kadar Bay Bay.