Merhaba millet ben Mr Deer. Bu yazımızda videolarımda ve eğitimlerimde sıkça değindim bir konudan bahsedeceğim. Bu konu ”eş seçiminde evrimsel psikolojinin yeri”. Eş seçimi konusunda hepimizin karşıdaki insanda aradığı bazı özellikler vardır değil mi? Peki.. Bu özellikleri neden aradığımızı hiç düşündük mü? İnsanların bir çoğu, erkeklerin kadınlarda aradığı şeyin ”güzellik” olduğunu ve kadınların da erkeklerde aradığı şeyin ”tip veya para” olduğunu düşünürler. Bu düşünce kalıbı büyük oranda hatalıdır veya bu kadar basit değildir. Eminim bir çoğumuz çevresinde zengin ve yakışıklı olmadığı halde kadınlar tarafından beğenilen erkekleri veya güzel olmamasına karşın erkekler tarafından beğenilen kadınları görmüşüzdür. İşte bu yazıda durumun neden böyle olduğunu ve Evrimsel Psikolojinin eş seçimine etkisini inceleyeceğiz. Unutmamak gerekir ki burada okuyacağınız temel faktörler tüm ilişki türlerini (fuck body, tek gecelik veya uzun ilişki vb. ) kapsamaktadır.

Erkeklerin Eş Seçiminde Evrimsel Psikolojinin Etkisi

       Erkeklerin bir kadına baktığı zaman onu toplumdaki diğer kadınlara nazaran neden daha fazla çekici bulduğunu veya potansiyel eş (veya partner) olarak seçtiğini soracak olursak alacağımız cevabı üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliriz: ”Güzellik”. Güzellik tanımı kişiden kişiye, toplumdan topluma veya inanıştan inanışa farklılık gösterse bile konu eş seçimine geldiği zaman, kadının saç rengi, boyu, ten rengi den daha önemli bir faktör ortaya çıkar: Doğurganlık. Toplumların tarihine ve yapılarına bakıldığında, güzel kadın anlayışları ile o toplumdaki ideal doğurgan kadın formunun özeliklerinin birbirlerine paralel doğruda olduğunu görebiliriz. Kadınlar güzelleşmeye çalışırken aslında daha doğurgan gözükmeye çalışırlar. Örneğin kadınlar en doğurgan olduğu zamanlarda vücutları gözle görülür şekilde bazı uyarılar verir. Bunlardan bazıları daha temiz ve parlak bir cilt, daha pembe yanaklar, daha kırmızı dudaklar ve daha hoş kokudur, bu değişimlerin nedeni artan östrojen hormonundan dolayıdır. Fark ettiyseniz kadınların güzelleşmek için kullandıkları bazı kozmetik ürünleri de aynı etkiyi ortaya çıkartıyor. Bunların yanı sıra büyük göğüsler ve geniş kalçalarda erkeklerin kadınlarda dikkat kesildiği diğer birer özellik. Bu iki kısmın özelliklerinin de doğurganlık ile doğrudan ilişkisi vardır. Geniş kalçalar doğumun daha kolay ve sağlıklı olabileceğini, büyük ve dik göğüsler ise yavruya yeterli besin (süt) sağlayabileceğinin birer göstergesidir. İnce belide sağlıklı beslenme göstergesi olduğunu da söyleyebiliriz. Ufak bir dipnot kadınlarda fazla vücut kıllarının sevilmemesinin nedeni gereğinden fazla testosteron üretimine işarettir.

Kadınlar için Eş Seçiminde Evrimsel Psikolojinin Etkisi   

       Kadınların ise eş seçimine bakışı, erkeklerinden bir hayli farklıdır. Kadınlar için tipin ve zenginliğin önemi düşünüldüğünü gibi değildir, en azından temel kıstaslar bunlar değildir. Kadınlar bir erkeğe baktıkları zaman potansiyel eş olup olmadığını anlamak için bilinçli ve bilinçsiz olarak kendine sorduğu üç temel soru vardır.

Bunlar:

1 -) Bu erkek benim karnıma sağlıklı bebekler koyabilir mi?

2-) Bu erkek beni ve benden olacak bebekleri koruyabilir mi?

3-) Bu erkek beni ve benden olacak bebekleri uzun vaade de rahat ettirebilir mi?

Hadi bu temel unsurlara daha detaylı bakalım.

       Kadınların eş seçiminde ilk unsur karnıma sağlıklı bebekler koyabilir mi? Sorusunun asıl kaynağı: bu erkek sağlıklı genlere sahip mi? Bunu da anlamak için öncelikle dış görünüşünü inceler. Boyunun uzunluğu, vücut ölçüleri ve orantıları, postürü, cilt rengi, kokusu gibi özellikler bu kategoride büyük önem taşır. Dış görünüş konusunda düşük yağ/ yüksek kas oranı: düşük östrojen, yüksek testosteron göstergesidir. Bu yüzden çoğu kadın tersini söylese de ”günümüzde” plaj vücudu diye tasvir edilen %8-9 yağ oranına sahip erkekleri (kolları bir deri bir kemik olan arkadaşlardan bahsetmiyorum) çekici bulurlar. Çünkü kadının bilinç altı bu özelliklerin doğrudan yavruya aktarılacağını düşünür. Dış görünüşü kadar genel kültürü, yabancı dil bilgisi, hitabet yeteneği vs gibi öğrenme becerisine bağlı şeylerde yüksek IQ göstergesidir ve kadınların eş seçiminde önem teşkil eder.  Bu arada ufak bir dip not sakal, bıyık, göğüs, kol ve bacak kılları erkekte dışarıdan yüksek testosteronun bir göstergesi olarak kabul edilir.

       Kadınların eş seçiminde önem verdiği ikinci unsur ”koruma”. Kadınların beyni karşısındaki erkeğin kendini ve birlikteliklerinden ortaya çıkabilecek çocukları ne kadar koruyabilir olduklarını bilemek ister. Çünkü en basitinden kadın hamilelik sürecinde ve doğumdan sonraki süreçte, hem ağır iş yapamaz hem kendini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kolayca tek başına koruyamaz. Bu gibi durumlardan ötürü erkeğin kas gücünün ve heybetinin yeterli olması önemlidir. Uzun boylu olmakta burada önem arz ediyor çünkü bir insan doğada ne kadar büyük görünür ve yer kaplarsa o kadar fiziki olarak güçlü gözükür. Bunlara ek olarak cesaret ve özgüven de olası durumlarda erkeğin kontrolü ele alabileceğini ve yine koruma sağlayabileceğini gösterir.

       Kadınların eş seçiminde üçüncü unsur  ”uzun vadede rahatlık” konusu, işte flört konularında erkeklerin sıkça ortaya attığı bahane ”para faktörü” burada devreye giriyor ama ne kadar para? Burada paranın ne iş yaracağına dikkat vermemiz gerekiyor. Paranın kendisi bir kaynak olduğu gibi başka kaynaklara ulaşımı da sağlar. Diğer kaynaklara barınak (ev), besin, kıyafet, araç gibi hayati ve hayatı kolaylaştıran şeyler örnek verilebilir. Kadınlar için bir erkeğin bir kaynağa veya kaynaklara sınırsız miktarda sahip olup olması değil önemli değildir, önemli olan o kaynaklara ulaşım potansiyeli olan yetenekleridir. En temelde bir tornacı ile bir doktor da bir yeteneğe sahiptir ve ikisinin de hayati kaynaklara ulaşım potansiyelleri vardır. Özellikle bu son söylediklerime bir çok erkeğin katılmayacağına eminim çünkü onların flört konularında başarısız olmalarının temel nedeni ”onlara” göre banka hesaplarında bir milyon dolarları olmamasıdır. Ama bu düşünceleri sadece birer kısıtlı inançtır. Bazı kadınlar (gold diggers) paraya önem verir ama amacı sadece erkeği kaynak sağlayıcı olarak kullanmaktır, ilgisinin nedeni erkeği üremeye değer bir eş  olarak görmesi değildir.  

Eş Seçiminde Evrimsel Psikoloji Etkisinin Oluşumu

       Eş seçimi konusunda şu ana kadar anlattığım her şeyin başlangıcı ve oluşumunda geçmiş atalarımızın yaşamlarının payı büyüktür. Bu konuya günümüz şartları ile bakarsak kafamızın karışma ihtimali fazlası ile yüksektir. Çünkü atalarımızın hayatına oranla çok daha konforlu bir hayatımız var. Evlerimiz çok daha dayanıklı malzemelerden yapılıyor ve mallarımızı korumak çok daha kolay. Besinlere ulaşım için markete gitmemiz yeterli ama atalarımızın hayatı bundan çok farklıydı. Eskiden atalarımız çok küçük gruplar halinde yaşarlardı ve şu anki kadar kolay şekilde besine ulaşamazlardı; sürekli hayatları tehlike altındaydı. Gündelik sorunları son çıkan telefonu almak yada sosyal medya hesaplarının yetersiz takipçi sayılarından çok daha farklı ve hayatiydi. Günlerini kendilerini ve mallarını; yırtıcı hayvanlardan ve diğer insan gruplarından korumak, kıtlık ve acımasız doğa şartları ile mücadele gibi konuları düşünerek geçirirlerdi. Hayatta kalmak bu kadar zor olduğundan dolayı grubun her üyesi olabildiğince hayatta kalmaya yatkın özelliklere sahip olmalıydı. Doğan çocuk ne kadar fazla hayatta kalmaya yatkın özelliklere sahipse üreme o kadar başarılı olmuştur demektir. Üremenin başarılı olması içinde atalarımız yukarıda ki bahsettiğim gibi düşence stratejilerini ortaya çıkarma gereği duymuşlardır ve zamanla bu stratejiler DNA ile günümüze kadar aktarılmıştır. Bedenimiz ne kadar genç olsa da, düşünce yapımız fazlası ile yaşlıdır. İnsan ilişkilerinin temeli üremek ve hayatta kalma üzerine kuruludur.

Genetik Olarak Şanslı Olanlar ve Olmayanlar

       Bazı insanlar genetik açıdan şanslı olabilirler yada olmaya bilirler. Her iki durumda da tarafların üreme başarılarına kesin gözle bakılamaz. Çünkü bir erkeğin genetiği sayesinde uzun boylu olması sadece kısa boylu bir erkeğe oranla kadınlar tarafından ideal eş olarak seçilme potansiyelinin daha yüksek olabileceğini gösterebilir. Ama kısa boylu bir erkek hacim kazanmaya yönelik bir spor ile ilgilenirse bir süre sonra uzun boylu erkeklerle hacim konusunda aynı seviyeye gelecektir. Hatta spor yapmayan uzun boylu erkeklerden çok daha seçilebilir olacaktır. Unutmamak gerekir ki bir erkeğin uzun boylu olması düşünüldüğü kadar avantajlı bir durum değildir. Çünkü insanların boyu uzadıkça Skolyoz (omurga eğriliği), Kifoz (kamburluk), Lordoz gibi bir çok duruş bozukluğu görülme ihtimali artar. Kadınlar içinde durum değişmez. Kimi kadınlar genetik olarak daha dolgun göğüslere ve daha dolgun kalçalara sahip olabilir ama bu diğer genetik olarak şanslı olmayan kadınlara oranla daha başarılı olabilecekleri anlamına gelmez. Genetik sadece potansiyeli artırır ama iyi değerlendirmeyen potansiyel durumu daha da zorlaştırabilir. Genetik olarak şanslı olanlar ile olmayanların almaları gereken sorumluluklar farklıdır ve kendilerini geliştirmezlerse potansiyellerini doğru kullanamazlar. Önemli olan işleyişi anlamak ve bu farkındalık ile konfor alanından uzaklaşıp gereken sorumlulukları almaktır. Yukarıda yazılan şeyler kadın- erkek ilişkilerinin en temelidir ve günümüzde bunlara ek olarak çok daha fazla değişken vardır. Örneğin erkekler için hazırladığım Çekici Erkeğin Sırları YouTube video serisine göz atabilirsiniz. Kendinize iyi bakın ve ekstra bilgiler için alttaki video’ yu izlemeyi unutmayın. Eksik gördüğünüz veya eklemek istediğiniz şeyler varsa mesela sizler karşı cinste neye dikkat ediyorsunuz? Kendinize iyi davranın, görüşmek üzere dostlarım.