Merhaba millet ben Mr. Deer, bu yazımızda; Erkeklere Ön Yargıdan ve bu tarz bozuk değer yargılarının toplum hayatını nasıl etkilediğini inceleyeceğiz. Erkeklere ön yargı günümüzde bir hayli fazla ve günümüz feminizmi bunu bir hayli besliyor. Toplumumuz en ufak bir tartışmada kadının potansiyel ezilen, erkeğin ise potansiyel ezen olduğunu varsaymaya meyilli hale geldi. Bu durum toplumsal hayatımızı ve hukuki haklarımızı da cinsiyet fark etmeksizin olumsuz yönde etkilemektedir. Belki bir çoğumuz bu şekilde erkeklere ön yargı içeren bir düşünce yapısı ile büyütüldük ve bir kadın ile erkeğin bir birlerine bağrıştıklarını duyduğumuz da kafamızda kadını korumaya almalıyım gibi düşüncelere belirebiliyor.

   Maalesef bu durum karşılaştığımız olayları ve sorunları, doğru tahlil etmemizi ve sağlıklı karalar almamızı engelleyecektir. Bu yazıda Erkeklere ön yargının bireyin hayatını ve toplumsal hayatı nasıl etkilediğini, bozuk değer yargılarını, erkek şiddeti haberlerine ve erkeklerin şımarık kadınlara karşı nasıl kendilerini savunabileceğini inceleyeceğiz. En alttaki video konu ile alakalıdır ve aşağıdaki kesitlerin beden dili vs. incelemesi de içerisinde mevcuttur, daha farklı bilgiler için mutlaka videoyu izlemeyi unutmayın! İyi okumalar.

Erkeklere Ön Yargı ve Bozuk Değer Yargılarımız Nasıl Oluşur ?

     Erkeklere ön yargıdan bahsetmeden önce, ön yargılarımızın şekillenmesini sağlayan bir başka yargı türünden bahsetmeliyim; Değer Yargıları. Değer yargıları bizim hayattaki olayları analiz ederken kullandığımız zihinsel filtrelerimizdir. Değer yargılarımız doğduğumuzdan itibaren ebeveynlerimiz tarafından, içerisinde olduğumuz toplumun sosyokültürel yapısı ve inançları baz alınarak meydana gelir ve bizlere aktarılır.

    Değer yargılarımız bizim olaylara karşı ”ön” yargımızı da oluşturur ve şekillendirir. Erkeklere ön yargı da bir tür bozuk değer yargısıdır ve hem ebeveynlerimiz hem de sosyal medya kanallarından bizlere aktarılır. Günümüzde erkeklere ön yargı konusunda video oyunları ve çizgi filmler çocukları kötü etkileyebiliyor.  Aslına bakarsanız sanıldığının aksine ön yargılarımızın olması düşünüldüğü kadar kötü bir şey değildir. Bizi bazı zamanlarda tehlikeden ve yanlış insanlardan uzak kalmamızı sağlayabilir.

    Örneğin alkol veya başka bir beyini uyuşturan madde kullanmış insanların beyinleri devre dışı kaldığından ötürü dengelerini sağlayamazlar ve yalpalayarak yürürler. Böyle görünen bir insandan uzak durmak bize fayda sağlayabilir yada bazı insanları gördüğümüz zaman otomatikman o insana güvenemeyeceğimizi, samimiyetsiz bir gülüşten veya basit bir hareketinden anlayabilmemiz muhtemeldir ve olası duygusal yada ekonomik bir ortalığın kurulamayacağını daha ilk izlenimden anlayabiliriz. Unutmamak gerekir ki bu vermiş olduğum örnekler spesifik birer bireyi kapsamaktadır. Erkeklere Ön Yargı konusu daha geniş ve cinsiyetçi bir yaklaşımdır.

Erkeklere Ön Yargımız var mı? veya Tarafsız Düşünme

https://vimeo.com/440657583

     Erkeklere Ön Yargımızın olup olmadığını ve olaylara ne derece tarafsız baka bildiğimizi test etmek ister misiniz ?  Bir üsteki video kesitini izleyin ve sizde nasıl bir duygu değişimi yarattığını, ne hissettiğinizi alttaki kutucuktan seçin ve göndere basın!

Please select a valid form

     Şimdi ise bu video kesitinin tamamını bir alttan izleyelim.

https://vimeo.com/440657670

    Tamamını izlediğinizde bir önceki videoda hissettiğinizden farklı olarak ne hissettiğinizi, düşüncelerinizde ve duygularınızda ne gibi bir duygu değişimi olduğunu alttaki kutucuktan seçin ve göndere basın!

Haziran 2021 Online Workshop
(Eğer Öğrenci isen Okul ve Bölüm)
(Eğer Öğrenci isen Okul ve Bölüm)
Aktif Olarak Kullandığın Bir Mail Adresi Olmalı. Geri Dönüş Mail Üzerinden Yapılacaktır.
Türkiye dışında bir ülke numarası ise ülke kodu ile birlikte yazınız.
Hangi Tarihlere Katılmak İstersin?
Uzun Olmamalı ve Bu Bilgiler Workshop Çalışmasında Alacağınız Verimi Artırmak için kullanılacaktır.
Uzun Olmamalı ve Bu Bilgiler Workshop Çalışmasında Alacağınız Verimi Artırmak için kullanılacaktır.

    Not: Önceden belirtmeliyim ki her türlü şiddet türünün doğru olmadığına ve son çare olduğunu inanıyorum. Şiddet sadece tehlikeyi etkisiz kılmak veya uzaklaştırmak için kullanılması gerekir. 

     Yukarıdaki testin sonucunda genelde 4 tip yaklaşım ortaya çıkar.

  1. Videonun kesitini izlerken kıza el kaldırdığı için erkeğe ön yargılı davranıp öfkelenenler ve videonun tamamını izledikten sonra erkeğin haklı olduğunu düşünenler.
  2. Videonun kesitini izlerken kıza el kaldırdığı için erkeğe ön yargılı davranıp öfkelenenler ve videonun tamamını izledikten sonra erkeğe hala öfkeli olanlar.
  3. Her iki durumda da kızın şiddet görmesinden hoşnut olanlar.
  4. İlk başta hiç bir şey hissetmeyip sonrasında kızın haksız olduğunu düşünenler.

     Birinci tip yaklaşım; genelde en çok ortaya çıkan ve yetiştirilme tarzımızla alakalı ip uçları veren bir yaklaşım türüdür. Bu tip yaklaşım türünü gösteren insanlar ikinci tip kadar tehlikeli değildir ama erkeklere ön yargılı davranmaya meylinden ötürü hem özel hayatını hem de toplumsal hayatı kötü etkileyebilir.

    Büyütülürken, büyüklerimiz bizlere kadınlara karşı saygılı davranmamızı ve fiziksel kuvvet kullanmamamızı öğütlemişlerdir. Bunun kötü tarafı ise bir çok erkek kasten kendisine fiziksel şiddet uygulayan kadına karşılık verememesi neden oluyor. Yada bu yaklaşıma sahip insanlar, herhangi bir olayda erkeklere ön yargılı davranıp suçsuz bir insanın hayatını zora sokabiliyorlar. Bununla alakalı örnekleri yazının ilerleyen kısımlarında işleyeceğim. O yüzden hadi hız kesmeden devam edelim.

    İkinci tip yaklaşımda; iki farklı durum ortaya çıkıyor. Birisi erkeklerin alması gereken performans yüklerini alıp kendini geliştirmek yerine kadınların her dediğini onaylayarak, onlarla dedikodu yaparak ve diğer o kadınlar tarafından çekici bulunan erkekleri kötüleyerek, kadınlara yaranmaya çalışan ”meriç” olarak tanımlanan omurgasız erkekler var.

    Bu meriçlerin tüm bu iyi çocuk uğraşılarının tek nedeni kadınların onlara belki bir gıdım cinsellik sunmalarını sağlamaktır ve fazlası ile erkeklere ön yargı destekçisidirler. Ama gel gelim bu omurgasız meriçlerin evdeki hesapları çarşıya uymaz ve kadınlar tarafından hiçbir şekilde üremeye layık görülmezler, sadece kızların çüklü birer kız kankası olurlar. Belki gençliğinde güçlü erkeklerle birlikte olup yaş otuza varınca, bu omurgasız meriçler ”kaynak sağlayıcı” olarak kadınlar tarafından nikaha alınabilirler!

    Bir diğeri ise büyükleri tarafından böyle yetiştirilen insanlar. Büyük ihtimalle büyürken kızların birer prenses olduğunu ve erkeklerin de şövalye olduğu öğretilmiştir. Ee ne var bunda? Prenses, kralın kızıdır ve üstündür, sorgulanamaz, her istediğine ulaşabilir. Sonuçta kral ülkenin başındaki adam, prenseste kızı. Şövalye hayatını geçindirmek için kelle koltukta gezen bir asker, bir hizmetkârdır.

    Bu erkekler de meriçlerden farklı olarak inandıkları için kadınlara fazla değerli varlık gözü ile bakarlar. Bu insanlar potansiyel olarak erkeklere ön yargı sahibi olmaları muhtemeldir. Hem bu tarz insanlar hem de meriçler, kadınlar tarafından kolayca manipülasyon edilebilirler ve pazarlama dünyası bunu çok iyi kullanır. Genelde kurumsal şirketlerin danışmanlık kısmında çalışanlar ve illüzyonistlerin asistanları bu yüzden kadındır. İkinci tip yaklaşım türüne sahip insanlar da maalesef erkeklere ön yargılı olma gibi bozuk değer yargılarına sahip olduğu için hem özel hayatlarını hem de toplumsal hayatı kötü etkileyebilirler. 

    Üçüncü tip yaklaşıma sahip insanlar da durum biraz daha farklıdır. Bir çok farklı sebepten dolayı bu yaklaşıma sahip olunabilir. Psikolojik olarak rahatsızlığı olan ve şiddet görüntülerinden zevk alan insanlar bu yazının konusu değil. Bazı insanlar inançları gereği kadınları veya cinsiyet fark etmeksizin insanları fiziksel şiddet ile eğitmenin doğru olduğunu düşünen insanlar da varlar onlarda bu yazının konusu değil. Bu yazının konusu olan kişiler, benim de yakından ilgilendiğim Kırmızı Hap felsefesini, yeni keşfetmiş bazı erkekler. Kırmızı Hapı yeni keşfetmiş olan bazı erkeklerin neden kadınlara karşı öfke içeren tutumlar sergilemeye meyilli hale gelebildiklerini biraz inceleyelim.

    Bu erkekler bir anda kendilerine çocukluk dönemlerinden itibaren kadın-erkek ilişkileri üzerine öğretilen; ruh ikizi, kusursuz ve ömür boyu süren aşkın varlığı, yada yukarıda bahsettiğim gibi kadınların birer prenses olması ve iyi çocuk olurlarsa kadınlar tarafından seçilebilecekleri gibi şeylerin birer safsata olduğunu ve bunların yanı sıra kadınlar bunları ne kadar savunuyor olsa dahi bunlara inanan erkekleri aşağı ve üremeye değer görmek yerine sadece sağlayıcı birer inek olarak görebilecek olmaları gerçeği onları öfkelendirebiliyor. Bu savunuyor gibi görünmelerinin nedeni aslında erkekleri üremeye değer mi? diye test etmelerinin bir yoludur. Kadınların erkekleri test etmelerinin nedeni; başarılı bir şekilde üreme ve gelecek nesillere DNA ‘larını aktarma çabasından başka bir şey değildir. ( Bu tarz kadın -erkek ilişkilerinin evrimsel ve psikolojik nedenlerini öğrenmek istiyorsan, bunun için bir kitap listem var. )

    Bu sinirli olma durumu aslında bir evre ve Kırmızı Hap felsefesinde buna ”öfke evresi” deniyor. Bu öfke evresi erkeklere ön yargılı olmanın tam tersi olan kadınlara ön yargılı olma durumunu ortaya çıkarıyor. Öfke evresi, kadınların bu yaptıklarının aslında doğalarının bir gerekliliği olduğunun farkına varınca sona erecektir. Üçüncü tip yaklaşım türüne sahip insanlar da maalesef erkeklere ön yargılı olamanın tam tersi kadınlara ön yargılı olma bozuk değer yargısına sahip olduğukları için hem özel hayatlarını hem de toplumsal hayatı kötü etkileyebilirler.

    Dördüncü tip yaklaşım ise en doğru yaklaşım türüdür. Olayların başını ve sonunu bilmeden bir yargıya varılmadığı için diğer yaklaşım türlerine oranla daha tarafsız düşünebilir  ve karar verebilirler. Bu tarz insanlar manipülasyon konusunda daha kapalıdır ve kolay kolay her gördüklerine inanmazlar. Bu tarz insanlar birazdan bahsedeceğim şekilde; toplumu kötü etkilemeyecek ve olası bir erkeklere ön yargılı da olmayıp, tarafsız düşünme konusunda daha başarılı olabileceklerdir.

Önceki Yazı / : Sosyal Enerji Nedir?

Erkeklere Ön Yargılı Olmanın ve Tarafsız Düşünememenin Zararları

    Erkeklere Ön Yargılı Olmanın ve Tarafsız Düşünememek hem bireyin özel hayatını hem de toplumsal hayatı kötü etkileyecektir. Bir olayın başını ve sonunu bilmeden bir sonuca varmak, karşılaştığımız olaylara karşı tarafsız olmamızı ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi engelleyecektir. Bu durum da erkeklere ön yargılı olma konusu gibi bozuk değer yargıların oluşmasına ve yayılmasını sağlayacaktır.

    Yukarıda bahsettiğim gibi kadınların fazla değerli olduğunu düşünen bir erkek, kadınların her dediğini onaylayacağı ve her halükarda savunacağı için kendini kullanmaya (manipülasyona) açık hale getirir. Bireysel olarak bu erkekler özellikle flört konularında bariz başarısız olurlar ve çoğu zaman kendilerini friendzone da yada uydu erkek pozisyonunda bulurlar. Bu tarz erkekleri kadınlar genelde üremeye değer görmez yada kaynak sağlayıcı (para, ilgi, araba vs. ) olarak kullanabilirler. Toplumsal hayatta bu tarz düşünce yapısına sahip erkekler ya suçsuzken zarar görebilir yada suçsuz başka bir insanın zarar görmesini sağlayabilirler.

    Örneğin toplu taşımada yada eğlence mekanlarında sırf baktı (zararsız bir kaçamak bakıştan bahsediyorum , gözleri ile soymaktan değil) diye sorgusuz sualsiz erkeklere ön yargı olayını desteklediği ve yaydığından ötürü ya kendinin ya başkasını linç edilmesine sebebiyet verebilir.

    Başka bir örnek olarak kalabalık şehirlerde yaşayan arkadaşlar daha iyi bilir, bazen toplu taşıma araçları sıkış sıkış oluyor istemsizce öyle yada böyle elimiz, ayağımız birilerine değiyor, o sırada kadın yanlış anlasa ve ”tacizci var” dese. Bu durum da daha ağzınızı açamadan ölesiye linç yeme ihtimalimiz var. Bu vermiş olduğum örnekler gerçekten yaşanıyor ve sebepsiz yere suçsuz insanların canı yanabiliyor. Erkeklere Ön yargı konusunda daha fazla örnek isterseniz Google ‘da kısa bir araştırma yaparak mahkemelerde kadın beyanı esastır deyip araştırma yapılmadan ceza verilen mağdurların haberlerine de kolayca ulaşabilirsiniz.

Erkeklere Ön Yargı ve Şiddet haberleri

    Gazeteler de ve Televizyon Haberlerinde sürekli ”erkek şiddeti” yada ”erkek terörü” manşetlerini görüyoruz. İşte bu haberler erkeğe ön yargının destekçileri. Kadınlara şiddet uygulayan erkekler, erkek popülasyon ‘unun sadece çok çok az bir kısmıdır. Bunu görebilmek için sayfalarca araştırma yapmak ve okumak yerine çevremize bakmamız yeterlidir.

    Örneğin ben yılın büyük bir kısmını Adana da geçiriyorum. Haberlere bakarsanız Adana barbar, kavgacı, manyak dolu bir yer ama gel gelelim ben bir kez sokağın ortasında karısını veya sevgilisini ölesiye döven bir erkek görmedim. Çocukluğumun geçtiği sitede 40 daire vardı ve lise zamanlarıma kadar eşine şiddet uygulayan tek bir komşumuz yoktu.

    Yaşadığım siteye lise zamanım da bir aile taşınmıştı. Bir tek o evde eşine şiddet uygulayan bir erkek vardı. Şuan başka bir apartman da oturuyorum. Şu anki yaşadığım apartmanda da (aynı mahalle içerisinde) 40 daire var ve yıllardır bir kez olsun eşine şiddet uygulayan bir erkek görmedim, duymadım. Yaşadığım mahallede bile o tarz erkeklerin toplam sayısı bir elin parmağını geçmiyor ama haber kanalları öyle bir yansıtıyor ki, sanki her erkek potansiyel tecavüzcü, her erkek potansiyel dayakçı. Ama gel gelelim hem önceki yaşadığım sitede hem de şuan ki yaşadığım apartmanda bir hayli fazla kadın gördüm ki, eşine saygı duymayan, sürekli aşağılayan, bağıran kadınları ama tüm bunlar Psikoloji Şiddete giriyor olduğu için ve ölçülemediği için ne mahkemelerde kanıt sunulabiliyor nede haberlere çıkıyor.

Erkeklere Ön Yargıya Rağmen, Erkekler Kendini Nasıl Savunacaklar ?

    Erkeklere Ön Yargıya rağmen, erkekler kendini nasıl savunacaklar konusuna gelelim, öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi şiddetin her türlüsüne karşıyım ve gerekmedikçe kullanılmaması taraftarıyım. İnternet’te veya gerçek hayatta çoğu kez videoda ki gibi şımarık, öküz kızlara denk gelebiliyoruz. Videoda ki kız çok genç belki ilerde bu tutumlarını bırakabilir. Bu tür şımarık kadınlar kendilerini prenses gibi gördükleri için istediği gibi erkeklere fiziksel şiddet uygulayabileceklerini ve erkeklerin de, karşı bir tepki veremeyecek olmalarını düşünmeleri sayesinde ipimle kuşağım deyip kafalarına göre davranabiliyorlar. Bu tarz bir kadınla karşılaşırsak nasıl baş edeceğiz, nasıl bir tepki vereceğiz?

    Öncelikle sakin ve kontrollü hareket etmeliyiz. Ev ortamlarında konu partnerlerimiz ise ne yapılması ayarı olarak söyleyeceğim. Karşındaki kadın flörtöz vuruşlar yapıyorsa durum tabi ki değişir. Aşağıdaki videoda da verdiğim Aslan ile Fare örneği ile örneklendirme yapacağım.

Aslan ile fare ormanda karşılaşırlar. Fare, Aslana ”çekil lan önümden geçeceğim” dese. Aslan, Fareye ne yapar?

  1. Aslan, Fareyi görmezden gelir yoluna devam eder. Ki bu en mantıklısıdır. Kızı görmezden gelip yolumuza veya işimize devam edebiliriz.
  2. Aslan Patisi ile Fareyi kenara itekler, alay eder! Ama Kız önümüze geçiyor, bırakmıyor yada bağırmaya falan başladı. Böyle bir durumda, kız bağırıyor çağırıyor iken suratına bakıp ”hım, he, hı hı, belki, olabilir” gibi şeyler söyleyip susunca, ”bitti mi?” diye sorup ve Kadın ”bitti” deyince. Suratına ifadesiz bir şekilde bakıp alaylı bir şekilde ”Tatlım bana daha dikkat çekici şeylerle gelmelisin ”,  ”Senin canın mı sıkıldı, babacık seni gezmeye mi çıkarsın” veya ”uslu bir kız olmazsan sana bir daha lolipop vermem” deyip gülerek (eğlenen ustalık) yolumuza devam edebiliriz. Bu sözlerden sonra büyük ihtimal kızın sinirleri bozulup ve gülmeye başlayabilir.
  3. Aslan, Fareyi tutar ve uzağa fırlatır. Bunu da videoda ki gibi etkisiz getirme yöntemi denebilir. Kontrollü bir şekilde elmacık kemiğine, çenesi gibi anlık olarak sarsıntı yaşatabilecek bir yerine dozunda bir yumruk atmak etkisiz hale getirmemize yarayacaktır. Kontrollü yumruk atmayı öğrenmek için felsefesi olan bir dövüş sporu ile uğraşmak fayda sağlayacaktır, hayatın ne getireceğini bilemeyiz. Felsefesi olan bir dövüş sporu ile uğraşıldığı zaman daha sakin ve kontrollü bir insan olunabilir. 

    Şimdi gelelim ya karşımızdaki kadın flörtöz vuruşlar yapıyorsa, biz kızı şaka yollu kızdırdık ve bize sinirli bir şekilde gülerek, şımarık kız kardeşimiz gibi vurmaya çalışıyor. Burada yapacağımız şeyler cinsel tansiyonu artırmaya yönelik olursa ardından gelecek tutkulu seks tadından yenmez olacaktır. Ne yapılabilir? omuza veya kucağa alıp havada çevirebiliriz, tutup varsa eğer etrafta suya atabiliriz yada banyoya götürüp ıslatabiliriz, en olmadı yere devirip halı da veya çimlerde yuvarlanıp ve öpüşmeye başlayabiliriz. 

    Evdeysek ve eğer karşımızdaki kişi partnerimiz ise umursamayız ve konuşmak için sakinleşmesini bekleyebiliriz. Eğer bağırıp çağırıyorsa ve üzerimize geliyorsa, anahtarı alıp evi terk edebiliriz. Bir kaç sonra partnerimizin konuşmaya açık olduğunu düşündüğümüz bir zaman ancak geri döneriz. Burada bir dip not düşeyim sürekli kavga çıkaran ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşmayan bir insan ise partneriniz hayatınızdan çıkartmak konusunu bir düşünün derim. Unutmayın Alfa erkek kendisini istemeyen kadını hayatından kolayca çıkarabilecek kadar duygusal güce sahiptir.

 

 

balikesir escort bodrum escort ataköy escort alanya escort