DUYGUSAL ZEKA

Çağımızın en önemli gerekliliği, duygusal zeka. Hayatımızın en önemli süreçlerini belirlemede aktif rol oynayan duygusal zeka, IQ ile olan farkını açmaya başladı. Bunları okurken soruyor gibisiniz, peki nedir bu duygusal zeka? Kişinin kendi duygularına hakim olup tanımlayabilmesi, başkalarının duygularıyla empati kurup anlayabilmesi, duyguları yönetme, hem kendine hem başkalarına motivasyon ve özgüven sağlayabilme gibi temel olguları içeren bir süreç anlamına gelmektedir.

EQ olarak kısaca ifade edilebilen duygusal zekanın bilinç, özbilinç, özdenetim. motivasyon, sosyal becerileri kazanma gibi çeşitli aşamaları da vardır. İşte anlattım üzere Daniel Coleman’ın bu kitabı, duygusal zekaya yönelik tüm anekdotları içinde barındırıyor. Dil olarak oldukça okunaklı, sıkılmadığınız gibi yazarın verdiği örneklerle daha iyi öğreniyorsunuz.

Bu konuda yapılmış pek çok araştırmaya göre duygusal zekası yüksek olan insan; aile ve sosyal çevrelerinde iyi iletişimler ve ilişkiler kurabilir, başarıya çok daha hızlı ulaşabilir, daha yaratıcı ve üretken olabilir, kariyerinde daha hızlı yükselişe geçebilir. Yani duygusal zeka çağımızın en önemli yapı taşı olduğu gibi, karakterimizin oluşumunda da oldukça önemlidir. Zaten yazarımız Coleman da bunları tane tane ifade ediyor. Dıygusal zekayı anlamanız ve kullanımının farkına varabilmeniz için kitaplığınızda bulunmalı

Kitap indirmek için aşağıdaki resme tıklayın