Bir değişim sürecine girdiğimizde çevremizdeki insanların bunu hemen kabullenmesini ve desteklemesini beklemek aptalca olur. Bunu beklediğimiz zaman hayal kırıklığı kaçınılmaz bir gerçek. Değiştirmek istediğinin yönünün değişimi iyi yönlü bile olsa, herkesin alışmış olduğu bir düzenin parçası olduğunundan mütevellit, o düzen bir parça dahi değişeceği için, diğer insanlar tarafından bu değişime pek olumlu bakmamaları, çok normal.

DEĞİŞİM (GELİŞİM) GERÇEKLEŞENE KADAR ONLAR SENİN DÜŞMANIN

Sizin değişiminizle ile ilgi basit ama net bir örnek vereyim. Ne zaman diyete girseniz ve diyette olduğunuzu arkadaşlarınıza(çevrenize) söyleseniz, bunu sabote etmek için size önceden hiç ikram etmedikleri şeyleri ikram etmeye başlarlar, sabah kahvaltılarına, akşam yemeklerine davet etmeye başlarlar. Sonrasında ”Ahh, sen diyetteydin de mi ?” diye imali cümlelere de dahil. Kötü niyetli oldukları için mi, yoksa değişmenizi istemedikleri için farkında olmadan gösterilen bilinç dışı bir çabadır bu. Sosyal statülerini koruma çabasının bir örneğidir. Çünkü değişim her zaman insanı doğru yola girmesi için attığı adımlardır. Bu değişimler sonucunda sizin statünüz artacağı için bu değişime karşı bir duruş olabilir mi? Aynen böyle.

 

Değişim ve Gelişim Süreci

Bir değişim yaşamaya karar verdiğimizde, o değişimi yaşayan kişi olana kadar ve günlük alışkanlıklarınızı bu yönde değiştirene kadar, kendimizi bile bu değişime inandırmanız zaman alırken, çevremizdekileri insanları ikna etmenin yollarını araştırmamak her zaman karlı olacaktır. Bizler değişimi yaşayan kişi olmalıyız, her gün değişim yönünde kararlı adımlar attıkça daha da güçleniyoruz. Çevremizdekiler bizim kararlılığınızı gördükçe bu değişime adapte olmaya, bizleri desteklemeye başlayacaklar, desteklemeyenler de zaten hayatımızdan birer birer çıkmak zorunda kalacaklardır. Çıkmayanlar yol devam edeceğiz.

Bizi desteklemeyecek olanların hayatınızdan çıkması kötü bir şey değil, hatta kutlanacak bir şey. Şahsen ben 3 gün 3 gece kutlama yaparım. Çevremizi bizimle benzer görüşe sahip ve/veya bizi bu yolda destekleyen insanlarla donatmak, hayatınızı istediğiniz yönde yaşamanız bizi daha mutlu ve zevkli insanlar haline getirecektir.

Odağımızı sürekli olarak, çevremizin bizi neden desteklemediği yönünde tutup kendimizi kötü hissetmek yerine, öncelikle sen değişimi yaşamaya başla ve sonra bakın bakalım kimler hala seninle birlikte…

Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan…
Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan.

~Charles R. Darwin

 

Bknz : Teşekkür etmek ve Özür dilemek üzerine

bodrum escort