Eski bir Hint’li öğretisini şöyle diyordu; ‘’En büyük erdemlerden birisi bireyin kendi eski durumundan daha iyi olmak amacıyla sık sık çaba göstermesidir’’ der. Ve İslam filozoflarından Beyhaki ise ‘’İki günü eşit olan aldanmış, bugünü dününden kötü olan ise lanetlenmiştir.’’ der. İnsanın her şeyden önce kendini geliştirmesi, ruh sağlığına deva olmakla birlikte topluma da büyük sağlar. Pek çok amacı olan insanoğlunun en asli amacı kendisine geliştirmek olmalı. Pek bir fazlasımızın bildiği, kendini geliştirmek amacıyla yapılması gerekenlerden en önemli bulduğum 20 madde.

1-Kitap oku

Şöyle bir başlığı okuyunca herkesin ağzından dökülebilecek basit bir cümle aslında. Ancak bir oran orantı kurduğun zaman ‘’ne kadar çok kitap okursan kadar çok gelişime yaklaşırsın’’ bu oran orantıdan çıkan sonuçtur. Sanat, bilim kurgu, tarih yada edebiyat her şeyden biraz okumalı. Ama okumaya ayrılan vakiti doğru yazarların katkı sağlayacak güzel kitaplarını okumak amacıyla seçici davranarak değerlendirmeli.

Zenginleşmek amacıyla hep aynı fikri savunan, içerikleri değil, değişik görüş ve inanç ve bakış açılarına kapı aralayan kitapları seçmeyi şiddetle tavsiye ederim. Tam aksini yapmanın insanlarda bir sabit fikirlilik ve kendisi gibi olmayana tahammül edememeyi oluşturduğunu ve yaratıcılığı dair insanın içini körelttiğini düşünüyorum. Kafanın yuvarlak tasarımı amacıyla düşünceler yer ve yön değiştirsin diye öyledir diye okumuştum ve hoşuma gitmişti. Başka açılardan bakma amacıyla değişik okumalar çok büyük tesiri. Hem de beynin ön lob gelişimi sağladığı için bilim adamları da kuvvetle tavsiye ediyorlar kitap okumayı. Ön lob gelişimi yaratıcılığı artırdığı gibi demans ve alzheimer türü hastalıkları veya rahatsızlıkları engelleyici bir özelliği de sahiptir.

2-Bir yabancı dil öğren

Lise eğitiminin ilk senelerinde bir sohbet sırasında bir öğretmenin bana aynen şunu dedi; ‘’ Araştırmaçcsın, çalışkansın ama İngilizce bilmiyorsun, bu senin sırtında bir kambur ve hayatının gelişen senelerinde hangi kapıdan girersen gir bu kambur her kapıda içeri girmene engel olacak.’’ Eksik olmasın, bu tavsiyesi ile freelancer olarak büyük işler yaptım . Türkiye’de çoğu insan için lisan bilmek insanların kafasında acayip bir kalıp kalıp gelmiş; ‘’ Bu saatten sonra İngilizce ne işime yarayacak? , bu yaştan sonra İngilizce öğrenemem’’ Hiç alakası bile yok. Bir kaç sene öncesinde ingilizce öğrenmeye başlayan bir arkadaşım 33 yaşında ve şu an gayet iyi bir seviyede. Aynen şunu dedi ’’ Hayatta neyi yapamazsın deseler kesintisiz İngilizce derdim, ne saçmaymış’’. Kendine yeni donanımlar kazandırıp özgürlük amacıyla, bambaşka kapılar girmek, fırsatlar yakalamak amacıyla en az bir yabancı lisanı iyi derecede öğrenin.

3-Bir hobi edinin

Bir süre ülkemizi çok fazla izledim ve analiz ettim. Bizim insanımızda çok nadir olarak gördüğüm konulardan birisi hobi sahibi olmak. Avrupa ülkelerinde hobi kavramının iyice oturduğunu düşünüyorum. Bizim ülkemizde ise bu kültür pek yerleşmemiş. Kavram da oturmamış.

Örneğin; müzik dinlemek hobi değildir ama iyi bir müzik arşivi oluşturmak hobidir, kitap okumak hobi değildir ama belirli konulu kitapları biriktirmek hobidir, sinemaya gitmek hobi değildir ama güzel bir film koleksiyonu(listesi) oluşturmak hobidir. Daha özel şeyler bulmalı ve en az bir hobi edinmelisin. Benim hobim blog yazmak ve bisiklete binmek, beynimi boşaltmama yardımcı oluyor. Hobiler bizi yalnızlıkla kafaya çıkan, doyumlu ve yaratıcı insanlar yapıyor.
Bu yüzden hobi sahibi olmak önemlidir.


4-Korkularından kurtul

Bu yazıyı okuyan herkesin kesinlikle bir veya birtakım korkuları vardır. Korku da başka bütün duygularımız kadar bize ait ve normal bir duygudur. Korku duymayan insanda zaten bir sıkıntı vardır. Ama Bizi özgürlükten alıkoyan, fazlası kendi illüzyonlarımız olan korkulardan kurtulmak, farkına varmak son derece rahatlatıcıdır. Çoğu vakit korku tepkisini verdiğimiz zaman korkuyu açıklamakta güçlük çekebiliriz, zira bizi korkutan ,nesne ya da durumun kendisinden çok onunla alakalı beynimize yerleştirdiğimiz fikirlerdir. Bu fikirler; annebaba ya da başka şahıslardan edinilen fikirler olabileceği gibi, işlemiş deneyimlerimiz olabilir. Çok uzun seneler korktuğum amacıyla araba kullanmadım. Üzerine gittiğim hafta İstanbul trafiğinde yalnız başıma trafikteydim. Sonra korkuyla geride bıraktığımız senelere hayıflandım ama bir korkunun üstesinden gelmek bireysel gelişim amacıyla tatmin edici bir deneyim.


5-Yeteneklerini geliştir

Müzik yapmak, sahne sanatları, matematik, her insanın bir şeylere yeteneği vardır. Siz de ‘’ Vaktinde ailem üstünde dursaydı, eğitim aldırtsaydı ben şimdi çok iyi bir ………………… olurdum’’ deyip sorumluluğu başkalarına atanlardan mısınız? İngilizlerin güzel bir sözü var ‘’ beter late than never’’ yani geç olması hiç olmamasından iyidir. Yeteneğiniz varsa en geç yarın harekete geçin.

6-Erken kalkın

Yapılan araştırmaların erken uyanmanın depresyonu yenmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Vücut hormonlarını düzenlediği gibi kilonun korunmasında da etkilidir. Erken saatteki güneş ışığı mevsimsel duygulanım bozukluğuna karşı iyi gelir. Stresin düzeyini azaltır ve günü daha iyi değerlendirilmesini sağlar.


7-Spor yapın

Evet klişe bir tavsiye ama seratonin ve endorfine doymanın yegane yolu. Çok uzun olmayan bir süre içerisinde vücudunda bir değişimi hissetmenin hissi harika bir şey. Aynı zamanda 2-3 ay içerisinde bedende hissedilen değişim insanı motive eder. Hem de spor gerçekleştirme amacıyla kesinlikle kilo sorunu olması gerekliliğini düşünen, spor yapan fit insanlara “Senin ne ihtiyacın var?” diye soran zihniyete de şu şekilde seslenmek isterim ‘’ Spor, hem bedeni hem de ruhu güzelleştirir. Ruh güzelleşince hayat da güzelleşir. Bir de bunun sohbet ortamında “Göbek erkek adamın balkonudur” gibi saçma ve seni aşağıda tutarak aynı statüde tutmaya çalışan insanlardan ayıran en güzel eylemlerden biri.

8-Konfor kısmınızı terk edin

Konfor kısmı kişinin kendisini güvende ve rahat hissettiği, hayatının büyük bir kısmını içerisinde sürdürdüğü görünmez alandır. Özellikle az çaba ve riskle belli bir rutinin yakalanması durumu de denilebilir. Konfor kısmı bireyin evi, ailesi, dost bölgeyi, okulu, iş yeri, mesleği, dini, yaşadığı şehri, hep aynı tarz muhabbetleri vs olabilir. Konfor kısmı çok rahat ve güvenilir hisli bir bölge sağlasa da, içerisinden ara sıra da olsa çıkılıp değişik alanlar keşfedilmezse, uzun vadede tekdüzelik, sıkıntı, gerileme ve performans düşüklüğü getiriyor. Konfor kısmının dışında ise öğrenme kısmı var. Yeni şeyler fakat insan kendi konfor kısmı dışına çıktığında ve kendini zorladığında öğrenilir.


9-Geri bildirim (Feedback)

Fikirlerine güvendiğiniz objektif şahıslardan kendiniz ile alakalı geri bildirim alın. Bu, hem iş hayatında hem özel hayatta son derece besleyicidir. Hayatım vakittince bana en çok katkısı olan şey duymak istemediğim ama doğru olan şeyleri ifade eden insanlar oldu. O an hoşunuza gitmesede kısa bir süre içerisinde sağlıklı düşünüp değerlendiğimde dostun acı ama doğru tenkitleri son derece yararlı olur.


10-Kör noktalarınızı tanımlayın

Araç kullanırken kör nokta nasıl bir kabus ise, kaza yapmaya sebebiyet verirse şahsi kör noktalarda aynı özelliğe haizdir. Sabit fikirlilik, aşırı inat, abartılı hırs, kıskançlık, ödleklik, narsizim, bağnazlık gibi yüzlercesi söylenip sayılabilir. Kendini fark eden hayatı fark eder. Kendinizi keşfedin ve tedbirli olun.’’ Benim kör noktam yok galiba’’ diyorsanız kendiniz kör olmuşsunuz demektir.


11-Yazın, liste yapın

Yazdığınız şeylerle aranızda bir bağ meydana gelir ve onları kesinlikle yaparsınız. Yazma eylemini sürekli hale getirmek aynı zamanda yazı yazabilme ve konuşurken kelimeleri daha doğru konuşmanıza faydası var. Bütün bunların toplamında üslubunuza ve düşünce tarzınıza direkt bir etkisi olacaktır.


12-Aksiyon alın

Hiçbir şeyden çekmedi Türk milleti ataletinden çektiği kadar. Bir sürü hayali var her bireyin ama harekete geride bıraktığımız pek az. Verilecek kilolar, okunacak kitaplar, gidilecek yerler, öğrenilecek şeyler, kurulacak işler hepsi orada duruyorlar onlara yürümeniz amacıyla.

Olmamız gereken şeyi, bulunduğumuz gibi kalarak olamayız

Maxx De Pree

İlham kaynağı insanlar edinin: Sizi harekete geçirecek, yüreklendirecek, güzel hikayeleri olan insanlar keşfedin. Onları takip edin, okuyun, onlardan beslenin.

Zor insanlarla kafaya çıkmayı öğrenin:

Theodore Roosevelt in çok sevdiğim bir sözü var, eğitimlerimde hep paylaşırım; ‘’Başarı formülünün en önemli tek bileşeni insanlarla iyi geçinmeyi bilmektir’’. Kolay insanla herkes iyi geçinir, önemli olan zor olan insanlarla etkileşim kurabilmek ve müzakere etmek. Bu çok değerli bir beceridir.

Farklı dostlar edinin:

Sizi besleyecek, yeni şeyler katacak, bakış açınızı değiştirecek sohbetin derin ve güzel insanlarla vakit geçirin. Çocukluğumdan kalma bir alışkanlığımı çok severim. Her türlü fikirden, inançtan, fraksiyondan dostlar edindim. Tek tip muhabbetler, aynı bakış açıları beslemez. Farklı insanlardan beslenin, hepsini anlamaya çalışın. Aynı ufak mikro çevreden beslenenlerde bir vakit sonra sabit fikirlilik kaçınılmaz oluyor. Ve lütfen sizin gibi olmayanlara tahammül etmeyi öğrenin. Yunus Emre nin dediği gibi; Yetmiş iki millete bir gözle bakmayan, Halka müderris olsa da Hakk’a asidir.

Sunum gerçeklştirmeyi öğrenin:

Çok enteresan bir çalışmanın sonucunu paylaşayım; fazlası insanın en çok korktukları şey topluluk karşısında bahsetmekmış. Ölüm korkusu ikinci sırada onu takip ediyor. Eğitim alın, provalar yapın, destek alın ama topluluğa hitap etmeyi öğrenin.
Geçmişi işlemişte bırakın. Dünle olan kavgasında yarını kaybedenlerle dolu etrafımız. Hepimiz acılar yaşadık, kaybettik, aldatıldık, kandırıldık, terk edildik, kovulduk, unutulduk, zorlandık, haksızlığa uğradık. Bir kalabalık güruh var ki düne hayıflanmaktan vazgeçemeyen. Dünü konuşacaksam güzellikleri konuşmayı tercih ediyorum, iyi geliyor. Yaşadığım olumlu olumsuz deneyimlerin tamamını da kabul ettim, iftiharla hatırlıyorum ve seviyorum zira günümüz bana çok katkıları var. Lütfen işlemişi evi yapıp içersinde yaşayanlardan olmayın.
Kendiniz olun:

Bir insanın en çekici güzel durumu sahici kendisi bulunduğu durumudir. Yapmacık hareketler, jestler, mimikler, gülüşler, tavırlar son derece itici. Bunca senede edindiğim en net tecrübelerden birisi; hangi sosyo kültürel seviyeden olursa olsun insanları içtenyetle yapaylık arasındaki ayrımı çok net yapabildiğidir. İnsanlara içten sevgi ve ilgi gösterip çıkar ilişkiı gözetmeksizin hayatınıza ilişki eden herkese kendisini biricik hissettirin.

bodrum escort