Merhaba millet ben Mr Deer, bu yazımızda 10 adımda tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın yollarını inceleyeceğiz. Bu içerisinden geçtiğimiz karantina günlerinde gereğinden fazla evdeyiz. Dışarı çıkıp arkadaşlarımız ile buluşamıyor, yeni insanlarla tanışamıyoruz. Sosyal hayatımız maalesef pandemi yüzünden durma noktasına geldi. Sosyal hayattan uzak kalmak, pandemi haberleri aklımızdayken evde bulunduğumuz süreçte iş yapmak bir hayli zorluyor bizleri. Beynimiz evdeki olduğumuz zamanlarda genelde dinlenip, uyuduğumuz için iş yapmak ve verimli olmak yerine yatakta uzanıp tembellik yapmaya sevk edebiliyor bizleri. Evde olduğumuz bu süreçte kendimizi geliştirmemiz için bir hayli zamanımız var ama verimli olmanın en büyük düşmanı; şu baş belası tembellikten kurtulmamız gerekiyor öncelikle. Siz de tembellikten kurtulmak ve verimliğinizi artırmak istiyorsanız dostlarım doğru yerdesiniz. 10 adımda tembellikten kurtulmanın ve verimlilik artırmanın yollarına yakından bakalım.     

Tembellikten Kurtulmanın ve Verimlilik Artırmanın Yolları

1) Olumlu ve Pozitif Düşün

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın ilk adımı: Olumlu ve Pozitif Düşün! Gün içerisinde bir hayli olumsuz olayla karşılaşırız. Bu olumsuz olaylara verdiğimiz tepkiler bizim verimliliğimizi doğrudan etkiler. Duygusal tepki vermek düşünce yapımızı olumsuz kılacağı için iş yapma konusunda isteğimiz azalacaktır. Olaylara duygusal tepkiler vermek yerine pozitif tepkiler verirsek verimliliğimiz aynı doğrultuda artacaktır.

Özellikle sabah uyandığımız andan itibaren ilk iki saat bu konuda büyük önem taşımaktadır. Sabah uyandığımızda eğer negatif şeylere odaklanırsak, gün boyu karşılaştığımız her şeye olumsuz tepkiler vermeye meyilli oluruz ve verimlilik düşer. Örneğin ‘Offf yine bok gibi bir sabah uyandım’ ‘çok iş var yine’ ‘hissediyorum şanssız bir gün geçireceğim yine’ gibi negatif cümleler kullanmak algımızı olumsuz duygulara odaklar. Eğer bunların tam tersi bir şekilde güne pozitif sözlerle başlarsak aynı doğrultuda gün boyu olumlu tepkiler vermeye eğilimli oluruz. Örneğin ‘yeni bir güne başladım, hedeflerim ve amaçlarım için mücadele edebileceğim’ ‘bugün harika olacak, yeni şeyler öğreneceğim’ gibi pozitif cümleler kullanırsak, beynimiz de bu gibi olumlu duygulara odaklanın ve verimlilik artar. Olumsuz duygulara sahip olduğumuz zaman beynimizi iş yapmaktan kaçacaktır ve tembellikten kurtulma noktasında başarısız oluruz. Pozitif düşün, olumlu yaşa.

2) Müzik Listeni Düzenle!

10 ADIMDA TEMBELLİKTEN KURTULMANIN VE VERİMLİLİK ARTIRMANIN YOLLARI

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın ikinci adımı: Müzik Listeni Düzenle! Gün içerisinde dinlediğimiz müzikler doğrudan verimliliğimizi etkilemektedir. Olumsuz duygu yüklü müzikler dinlemek, hayata karşı olumsuz ve negatif gözle bakmamızı sağlar. Sürekli sanki hayat bize kötü davranıyormuş gibi hissederiz. Bu durumda beynimiz sorumluluk almaktan kaçacaktır ve tembellikten kurtulma noktasında başarısız oluruz. Ama hem güne başlarken hem de gün içerisinde olumlu duygularımızı tetikleyecek müzikler dinlersek, beynimiz sorumluluk almaktan kaçmayacak ve verimlilik artacaktır. Ben özellikle sabahları buna çok dikkat ederim ve genelde sakin chill out tarzı müzikler dinlerim. Yazı yazarken veya kitap okurken de duygularımı harekete geçirecek sakin piyano parçaları dinlemeyi tercih ediyorum. Duygularımın harekete geçmesi, hayal gücümü genişlettiğinden dolayı düşünmemi kolaylaştırıyor. Gün boyunca dinlediğiniz müzikleri düzenleyerek sizler de verimlilik artırırken tembellikten kurtulma noktasında yol kat edebileceksinizdir. Peki siz tembellikten kurtulmak ve verimlilik artırmak için hangi tür müzikler dinliyorsunuz? Yorumlar kısmında benimle ve diğer okuyucularla paylaşmayı unutmayın.

3) Egzersiz Yap!  

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın üçüncü adımı: Egzersiz Yap! İçerisinde olduğumuz bu pandemi günlerinde sürekli evde olduğumuz için hareketlilik seviyemiz bir hayli düşmekte. Hal böyle olunca beynimiz hazır hareket etmiyorum, hadi tembellik yapayım diyecektir ve verimlilik düşecektir. Bizler hareket ettikçe yediğimiz besinleri daha kolay sindirebiliriz ve ortaya enerji çıkarırız; bu enerjiyi de iş yapmakta kullanırız. Ama evde olduğumuz sürede hareketliliğimiz bir hayli düştüğü için sindirim sistemimizde bir o kadar zayıflar. Özellikle günün ilk saatlerinde egzersiz yapmak hem enerjimizi artırır hem de beynimizin salgılayacağı endorfin (mutluluk hormonu) sayesinde verimlilik bir hayli artacaktır. Keyifli hissettiğimiz zamanlar daha fazla iş yapmak isteriz. Mesela ben spor sayesinde gelişen ve sıkılaşan kaslarımın rahatlaması için her sabah 15 dakika mobilite çalışırım. Her sabah 15 dakika egzersiz yapmak bana tembellikten kurtulma noktasında bir hayli yardım ediyor. Peki sizler ne tür egzersizler yapıyorsunuz ve bunlar sizin verimliliğinizi nasıl etkiliyor? Benimle ve diğer okuyucularla yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

4) Sağlıklı Beslen!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın dördüncü adımı:    Sağlıklı Beslen! Özellikle yağlı ve şekerli besinler glisemik indeks değerleri yüksektir ve ilk yendiğinde enerji verse dahi kısa bir süre sonra çok daha yorgun olmamıza sebebiyet verirken haliyle verimlilikte düşer. Glisemik indeks, bir besinin kan şekerimiz ne kadar hızlı artırdığını ifade etmek için kullanılır. Glisemik indeksi yüksek besinler genelde aşırı yağlı ve şekerli besinlerdir.

Bu besinler yendiğinde beyinde serotonin hormonu salgılandığından ötürü mutsuz veya sıkılmış olduğumuz zamanlarda canımızın bu tarz besinleri çekmesi normaldir. Ama bunları tüketmek bizim enerjimizi düşüreceği için tembellikten kurtulma noktasında bizlere faydası olmayacaktır. Yorgun hissetmenin yanı sıra sağlık konusunda da bir hayli sorunludur bu tarz besinler. Bunların yanı sıra yağ ve şeker (yapay şeker) bakımından düşük değerli besinler tüketmek, kan şekerimizde anlık yükselmeler yapmayacağı için bizlere verimlilik artırma ve tembellikten kurtulma noktasında yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra kafein tüketimi konusuna da dikkat etmeliyiz. Kafein anlık olarak enerji vererek verimlilik artırsa da etkisi geçtiğinde çok daha yorgun hissetmemize neden olacaktır. Kafeini gerektiği zaman, gerektiği kadar kullanmak verimlilik artırmaya yardımcı olur. Alkol ve sigara tarzı beyni uyuşturan maddelerden söz etmeye bile gerek duymuyorum bu konuda. Örneğin ben çok gerek duymadıkça sadece haftada iki gün antrenman öncesi kafein yüklemesi yaparım. Siz bu konuda nasıl önlemler alıyorsunuz? Yorumlar kısmında benimle ve diğer okuyucularla paylaşmayı unutmayın.   

5) Bakımlı ve Temiz Ol!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın beşinci adımı: Bakımlı ve Temiz Ol! Sosyal hayatımızın bitme noktasına geldiği bugünlerde ne yazık ki insanlarla etkileşimimiz eskisi kadar fazla değil. Bu süreçte zaten dışarı çıkmıyorum, çıksam da maske takıyorum diye düşünüp kişisel bakımından ödün veren insanları görüyorum. Bu tutup kendimize olan saygımıza ve sevgimize zarar verirken harekete geçme isteğimizi de verimlilik ile birlikte düşürecektir. Dışarı çıkmıyor olsak da, insanlarla etkileşime girmiyor olsak dahi kişisel bakımımıza önem vermemiz gerekiyor. Aynaya baktığımızda dağ kaçkını gibi bir tip ile karşılaştığımız zaman modumuz düşecektir. Ama her sabah duş alsak, sakalımızı- saçımızı düzeltsek, gereksiz kıllarımızdan kurtulsak emin olun kendimize duyduğumuz sevgi ve saygı bir hayli artarken verimlilikte artar. Önümüze bu tarz hedefler koysak ve bunları tamamlarsak tembellikten kurtulma noktasında büyük adımlar atmış oluruz.

6) Yaşam Alnını Temiz ve Düzenli Tut!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın altıncı adımı: Yaşam Alnını Temiz ve Düzenli Tut! Evde geçirdiğimiz bu süre boyunca düzen verimlilik konusunda bir hayli önemli. Dağınık bir ortamda iş yapmak zordur çünkü iş yapacağımız zaman etraftaki gereksiz şeyler dikkatimizi dağıtabilir. Dağınık bir yaşam alanı sürekli beyni yorar ve verimlilik düşer. Dağınık bir oda da beyin sürekli uyumak ister. Düzenli ve sürekli havalandırılan bir yaşam alanı din olmamıza yardımcı olur. Her sabah yatağımızı havalandırıp toplamak, her biten çalışma sonrası çalışma masamızı düzenlemek, her yemekten sonra bulaşıklarımızı temizlemek sorumluluk duygumuzu artırırken tembellikten kurtulma noktasında bizlere büyük faydası olacaktır. Kendine saygı duyan insanalar sürekli bahane üretmekten uzak bir şekilde düzenli olur.

7) Telefondan ve Sosyal Medyadan Uzak Dur!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın yedinci adımı: Telefondan ve Sosyal Medyadan Uzak Dur! Günümüzde telefonlar gereğinden fazla hayatımızın merkezinde olmuş durumda. Telefon olmadan tuvalete bile gidemez haldeyiz. Haliyle gereğinden fazla vaktimizi çalmasıyla verimlilik de düşmekte. Özellikle sosyal medya, tembellikten kurtulma noktasında bizi fazlasıyla engellemektedir. Şu anda dışarıya çıkamayan ilgi budalası kızlar, ilgi açlıklarını giderebilmek için daha açık saçık fotoğraflar paylaşarak uydu erkek avındalar. Ben bunları görmekle uydu erkek olmam diyorsanız bile emin olun daha fazla cinsellik düşüneceğiniz için yine odaklama problemleri ile karşılaşıp belki kendinizi mastürbasyon yaparken bulacaksınız.

Sosyal medyanın tek zararı bu değil; orada kimse gerçek değil. İnsanlar en pump (kaslı), en mutlu, en sağlıklı gözüken anın fotoğrafını koyuyor ve bizler de onları sanki hep öyleler gibi düşünerek kendimizi üzerken veya isyan ederken bulabiliriz. Tüm bu olanlar bizi olumsuz düşünmeye iteceği için verimlilik düşecektir ve tembellikten kurtulma noktasında başarısız oluruz. Özellikle instagramı telefondan silmek iyi bir başlangıç olacaktır. Aynı zamanda pubg gibi mobil oyunlarda bizim zamanımızı gereğinden fazla çalacağı için; eğer gerçekten tembellikten kurtulmak istiyorsak silmeliyiz. Sadece bunları yapmak çözük değil gereksiz bir sürü reklam ve diğer uygulamaların bildirimleri de verimlilik konusunda olumsuz etkiye sahip; bunun için telefondan uzak kalmalıyız. Telefonun zil sesi açıp, bildirimlerin sesin kısıp telefonumuzu evimizin bir köşesine bırakmak yüksek oranda verimlilik artıracaktır ve tembellikten kurtulma noktasında yardımcı olacaktır.

8) İyi Uyu!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın sekizinci adımı: İyi Uyu! Güne nasıl başladığımızın, günün diğer saatlerine etkisinden fazlası ile bahsettik. Güne iyi başlamak ve günü enerjik, verimli geçirebilmemiz için uyku kalitesi fazlası ile önemli. Gereğinden az ya da fazla uyumak ruh halimizi olumuz etkileyeceğinden ötürü harekete geçme isteğimizin düşerken verimlilikte düşecektir. Tembellikten kurtulma noktasında uykunun kalitesi için uykunun düzeni de önemlidir. Gece uykusu gelişim için önemlidir.

Eğer geceleri çalışmak zorunda değilseniz mutlaka gece uyuyun. Gece aynı saatte uyuyup, sabah aynı saatte uyanmak uyku kalitesini artırırken; gün içerisindeki verimlikte artar. Özellikle uyku vaktimiz yaklaştığında telefondan ve diğer tüm elektronik eşyalardan uzaklaşmamız gerekir çünkü uykumuzun kalitesini kötü etkilemelerinin yanı sıra uykuya dalmamızı da zorlaştırırlar. Uyku vaktinden önce sakin müzikler dinlemek, serin bir duş almak, kitap okumak gibi rutin hedeflerimizin olması tembellikten kurtulma noktasında bizlere fayda sağlayacaktır. Kaç saat uyulmalı? Sorusuna net bir cevap vermem mümkün değildir. Kişiden kişiye uyku saati değişmektedir.

Ortalama 7 saat insan gelişimine fayda sağladığı düşünülmektedir. Örneğin ben bir dönem (yaklaşık 6-7 ay) ortalama 5 saatlik gece uykusu ile verimli bir gün geçirebiliyordum. Ama şimdilerde spor hayatımın devamlılığı için ortalama 8 saat gece uykusu ancak yeterli oluyor. Bu noktada denemeler yaparak bize gereken ortalama uyku saatini kendimiz bulabiliriz. Unutulmaması gereken en önemli konu uykuyu az almakta fazla almakta verimlilik konusunda zararlı. Düzensiz ve kalitesiz uyku tembellikten kurtulma noktasında bizlere fayda sağlamayacaktır.

9) Planlı Ol!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın dokuzuncu adımı: Planlı Ol! Bu konu bir hayli önemli. Daha önceki Evde Kendini Geliştirme ve Keşfetme Rehberinde  de bahsettiğimiz gibi; bir şeyleri yapacağım- yapacağım diye aklımıza not almak mantıklı değildir. Bu işlem beyni gereksiz yere meşgul eder ve yorar. Hem harekete geçeceğimiz zaman yapmamız gereken işleri hatırlamaya çalışırken gereğinden fazla vakit harcarken verimlilikte aynı doğrultuda düşer.

Bu yüzden de tembellikten kurtulma noktasında bir hayli sıkıntı çekeriz. O yüzden günümüzü ve hayatımızı palanlarsak tembellikten kurtulma noktasında büyük bir adım atmış oluruz. Örneğin gece yatmadan önce bir sonraki günün planlamasını yaparsak; sabah yatağımızdan kalkmaya daha istekli oluruz. Çünkü yataktan kalkmak için net bir veya birkaç tane nedenimiz vardır. Bunların yanı sıra sabah giyeceğimiz kıyafetleri de geceden hazırlarsak eğer sabah kalktığımızda beynimize bu karmaşık işi yüklememiş oluruz. Özellikle sabahleyin bu kıyafet planlama işi ile beynimizi gereksiz yormayacağımız için gün içerisindeki verimlilik artacaktır. Hem bu planlamaları eyleme geçirdiğimizde de iş yaptığımız için tembellikten kurtulma noktasında  da somut adımlar atmış oluruz.

10) Öğren!

       Tembellikten kurtulmanın ve verimliliği artırmanın dokuzuncu adımı: Öğren! Geldik son adıma. Hayatımızda amaçlar ve hedefler vardır, biz bunlar için yaşarız. En basitinden hayatta kalmak amacımızdır, yemek yemek hedefimizdir. Sürekli kendimizi geliştirme ve öğrenmeye odaklanırsak eğer verimlilik sürekli artar. Bu odağımız sayesinde de sürekli önümüze yeni hedef ve amaçlar koyacağımız için harekete geçmeye olan istekliliğimiz sayesinde tembellikten kurtulma noktasında kararlı adımlar atabiliriz. Özellikle çok yönlü gelişmeye çalışmamızda fayda vardır. Bu madde ile alakalı daha fazlası için; EVDE KENDİNİ GELİŞTİRME VE KEŞFETME REHBERİ adlı yazımızı bakabilirsiniz.